Close search

Pozor na poškození kůže při koupání. Jak se umýt, aniž byste si ublížili?

Pexels Zdroj: Pexels

Koupání a sprchování je každodenní rituál, o kterém většina lidí moc nepřemýšlí. Je to prostě činnost, kterou všichni provádí již od raného věku. Jaké nebezpečí by tak mohlo v koupelně hrozit kromě uklouznutí?

Od dětství nás učí dávat si pozor, abychom v koupelně nespadli, aby elektrické přístroje byly co nejdále od vody a abychom si dávali pozor při manipulaci s chemikáliemi, nebo na ně nejlépe vůbec nesahali. Ale o tom, jak si šetrně umýt pokožku, aniž bychom si ublíží, se moc nemluví. 

Je samozřejmé, že pokud jednou použijeme sprchový gel, který nám nesedne, tak to není žádná tragédie. Ale v dlouhodobém výhledu, je skutečně důležité vědět, jak se o svoji kůži správně pečovat. Například se vyplatí používat přípravky, které neobsahují parfumace, ani parabeny. Tyto látky totiž zbytečně dráždí vaši pokožku a mohou u alergiků přivést k podráždění a svědění. 


Také je dobré upřednostnit sprchování před koupelemi. A to nejenom z ekonomických důvodů. Příliš dlouhý kontakt pokožky s vodou může přivést k jejímu pnutí a nedostatku přirozené hydratace. Také příliš horká voda může kůži vysoušet, proto se doporučuje sprchovat pod teplou, nebo vlažnou vodou. Pokud je to ovšem možné. 

Mezi favority nepatří ani mycí žíňky, které při sprchování používáme. Aby nedocházelo ke zbytečnému poškození kůže, tou nejlepší variantou jsou naše vlastní ruce. Žíňky mají často příliš drsný povrch a časté používání může vést k podráždění kůže. 

I příliš časté sprchování není nejlepší volbou. Tady se ale nejedná o počty, které se týkají jednoho týdne, ale o počty na jeden den. Pokud se sprchujeme ráno i večer a například ještě po tréninku v posilovně, může tento přístup mít neblahý vliv na hydrataci pokožky. Pravidelná hygiena je samozřejmě základem našeho zdraví, ale příliš častý kontakt pokožky s vodou nám může i škodit. 

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu