Close search

Pozitivní vs. negativní výzvy: Zbavte se závislosti na destruktivním vzrušení

pixabay Zdroj: pixabay

G. B. Shaw řekl, že v životě existují dvě tragédie. Jedna je, když nezískáme, po čem naše srdce touží. Druhá, když to získáme. Na jednu stranu chceme žít všichni v bezpečí. Na druhou stranu však toužíme po vzrušení, výzvách a nebezpečí. Je ale důležité umět vyhledávat výzvy pozitivní a nenechávat se strhnout výzvami, které nám škodí.

Výzvy nás posilují

Jestliže nemusíte nic překonávat, nemusíte přemoct žádného nepřítele ani ho vzít do zajetí, překonat překážku v práci, nemusíte závodit v žádném sportu, život vám může připadat nudný a bezúčelný. A je to pravda, výzvy jsou jedna z možností, jak prokázat svoji odolnost a růst. Přijmete nějaký náročný úkol ve škole, v práci, ve sportu nebo na bitevním poli. Šplháte na vrcholky hor, potápíte se v moři, zamilujete se do někoho nedostupného. Existuje velmi mnoho způsobů hledání vzrušení a výzev, které často poskytují pocit, že jste nalezli smysl života.

Výzvy mohou mít nejrůznější účel i výsledek. Někdy jsou nebezpečné a zničující, jindy nám pomáhají vyspět a dosáhnout něčeho skvělého. Je to tak, že čím nebojácnější budete, tím více životodárných výzev se před vámi bude otvírat a tím víc vás budou těšit a posilovat.

Konstruktivní vs. destruktivní

Je ale důležité umět rozlišovat konstruktivní výzvy a destruktivní výzvy, které vyrůstají z vyhledávání nebezpečí, škody a utrpení. Některé výzvy vás mohou srazit k zemi, vytvářet obsese, zoufalství a neúspěch. Jiné vám napomáhají k tomu, abyste zesílili.

Výzvy, které jsou pr vás pozitivní a zdravé, jsou součástí cesty k nebojácnosti. Cestou sice prožíváte obtíže, bolest či neúspěch, nicméně postupujete dál, strach se zmenšuje a vy rostete. Pokud se výzvy opakují nebo jsou nutkavé a oslabují vás, tehdy jsou destruktivní a podvodné.

Jsou náhražkou za ty opravdové. Mohou vám poskytnout falešný pocit vzrušení, ale většinou v sobě ukrývají situaci, v níž nemůžete uspět nebo která způsobí bolest někomu jinému - např., když začnete hazardovat s rodinnými příjmy, navážete vztah s přelétavou osobou nebo odmítnete vyhledat lékařskou pomoc, ačkoli jste nemocní.

Toto nejsou výzvy, které jsou zdrojem síly nebo dobrého pocitu. Naopak vyrůstají z lásky k nebezpečí nebo z touhy působit či utrpět škodu. Podívejte se realisticky na tyto výzvy, na tento falešný pocit vzrušení, a když vidíte, jaké jsou, vzdejte se jich.

Zbavte se falešných výzev

Když začnete opouštět falešné, destruktivní výzvy, možná vám nejdřív bude život připadat šedivý a prázdný. Není vyloučeno, že se budete divit, kam se z vašeho života vytratilo vzrušení nebo smysl. Nejspíš bude nutné, abyste prošli tímto obdobím znuděnosti nebo prázdnoty, než se objeví skutečné výzvy.

Je možné, že se nebudete chtít falešných výzev vzdát, protože si nebudete umět představit, jaké jsou ty opravdové životní výzvy. Protože jste třeba byli dosud závislí na strachu, který sebou přináší falešné vzrušení, možná jste se uzavřeli před ohromným, blahodárným vzrušením a výzvami, které přirozeně život poskytuje.

Nedovolili jste si, abyste viděli vzrušení toho, co vás skutečně očekává, nebo toho čím se můžete stát. Tímto odlišným pohledem na výzvy a vzrušení můžete zcela změnit svůj dosavadní život, který vám dělal tytyty a svojí zaslepeností jste přehlíželi to hezké, co nabízí.

 

Nejčtenější články