Close search

Podzimní sklizeň: Jak ji využít pro posílení imunity anebo jako dekoraci?

pixabay Zdroj: pixabay

Po letošním úrodném létě se zdá, že je všeho přebytek. Většinou se všechno, co vypěstujeme, snažíme sníst nebo vypít. Přinášíme vám tipy na vytvoření domácích produktů, které vám okrášlí zahradu a zvýší obranyschopnost vašeho organismu.

Originální doplňky z dýně

Z velkých nebo i menších dýní si můžete sami vyrobit parádní dekorace na zahradu. Obligátní halloweenské ozdoby nejsou jediné, co se z dýní dá vydlabat. Originální budou menší postavičky, které můžete zasadit do zahrady nebo na terasu. Pokud si nevěříte, zkuste poprosit zručnější kamarádku nebo partnera, vezměte do ruky ostrý nožík a uvidíte, že si užijete krom radosti z výsledku i spoustu legrace. Také si můžete vytvořit z poloviny dýně originální vázu či květináč. Někdo si také může pamatovat na zavařenou dýni, kterou dělávaly naše maminky a babičky. Zkuste ji také.

Zdraví z rakytníku

Pokud ho někdo z vás pěstuje, možná ani nevíte, jaký klenot vám na zahradě vyrostl. Je to totiž přírodní multivitamín. Mimo velkého množství vitamínů obsahuje i alkaloid hippophein, což funguje skvěle jako antidepresivum. Krom džemu nebo chutney k masu si z něho můžete udělat sirup nebo ovocné víno. Věděli jste, že je rakytník i prospěšný pro pleť? Zkuste si udělat domácí mastičku, která hojí popáleniny, odřeniny a má protizánětlivé účinky. Postupným louhováním bobulek docílíte rakytníkového olejíčku, ten stačí smíchat se sádlem, kokosovým olejem či vazelínou a máte parádní bio produkt, který vám vystačí do další sklizně.

Bezinkový sirup

Pokud vás trápí podzimní a zimní virózy, migrény nebo revma, oceníte sílu černého bezu, který se sklízí právě na konci léta. Z bobulí, vody a cukru si připravíte blahodárný sirup, ze kterého následně můžete vytvořit i likér. Stačí do něho přidat alkohol, nejlépe rum. Při přípravě nezapomeňte na koření jako badyán, skořici a hřebíček a použijte i šťávu z citronu nebo kyselinu citronovou. Přelitím do designových lahviček pak máte nejen zásobu pro sebe, ale také můžete nádobku plnou zdraví věnovat i svým kamarádkám či známým.

Kvašená červená řepa

Červená řepa je také vitamínová bomba. Šťáva z ní je sice super zdravá, ale málokomu chutná. Zkuste řepu nastrouhat a nechat zkvasit stejně jako zelí. Výhoda fermentace je také zachování důležitých živin, které jsou prospěšné pro metabolické procesy v našem těle. Listy z řepy nevyhazujte, dají se také skvěle využít. Vyrobte si z nich například pesto nebo je dejte do nádivky místo špenátu.

 

Nejčtenější články