Close search

Partus praematurus imminens: stále častěji slýchaná diagnóza v těhotenské poradně. Víte, o čem je řeč?

www.pixabay.com Zdroj: www.pixabay.com

Hrozící předčasný porod se stává v dnešní době stále častější diagnózou. Faktorů je hned několik. Základním problémem jsou starší rodičky, těhotenství se odkládá na roky po třicítce, tatam jsou dvacetileté prvorodičky, které ještě v devátém měsíci pobíhají po nákupech, není pro ně potíž doběhnout autobus nebo vyjít schody. Stále častěji se setkáváme s rodičkami, které již před těhotenstvím nějakým onemocněním trpí nebo prodělaly zákrok, který může těhotenství komplikovat. A někdo má prostě smůlu a zapracuje u něj vrozená dispozice. Pravidelné těhotenské prohlídky by měly, kromě jiného, odhalit zda nespadáte do skupiny žen, u kterých může k předčasnému porodu dojít. Včasná diagnóza a léčba je v tomto případě velmi důležitá. Vysvětlíme vám pojmy, které můžete od svého doktora slyšet.

Cervix skóre

Jedná se o hodnotu od 1 do 10, kterou si gynekolog v podstatě ohodnotí funkčnost vašeho děložního čípku (který si můžete představit jako jakýsi uzávěr dělohy). Zajímá se o konzistenci, směr, prostupnost, délku, rozvinutí kleneb poševních hlavičkou plodu. Každá z těchto kvalit dostane bodové ohodnocení 0-2. Tedy úplně uzavřený, nepřipravený těhotenský nález tj. cervix skóre 0, který by měl být fyziologicky až do 25.týdne můžeme popsat jako tuhý, sakrálně uložený, přes 2,5cm dlouhý čípek, klenby prázdné. Naopak čípek ideálně připravený k porodu je měkký, směřuje mediálně, je volně prostupný pro prst až dva, zkrácený pod 0,5cm a klenby poševní rozvinuté hlavičkou plodu. Cervix skóre lze snadno vyšetřit, jeho nevýhodou je, že bývá velice subjektivní. Může se stát, že co lékař, to jiné hodnocení. Proto je v dnešní době vyšetřením důležitým, ale spíše orientačním. Pokud se vašemu lékaři zdá vaše cervix skóre na daný měsíc těhotenství příliš vysoké, většinou vás odešle na další vyšetření.

Cervikometrie

K této metodě je již zapotřebí ultrazvuk, jde o změření délky vašeho čípku. Vyšetření nebolí, jeho provedení se podobá klasickému palpačnímu vyšetření, jen v tomto případě lékař použije vaginální ultrazvukovou sondu místo prstu. Hodnota, kterou naměří je délka celého čípku od vnější branky (která je prstem hmatatelná) až k brance vnitřní (kterou při uzavřeném čípku dosáhnout nelze). Dalo by se říct, že za kritickou hodnotu, považujeme 15mm, vždy se přihlíží k dalším okolnostem, jako je stáří těhotenství, četnost těhotenství, přítomnost kontrakcí a vývoj v čase.

Tokogram

Toto vyšetření jistě každá těhotná zná, jen možná neví, že se jedná právě o něj. Kardiotokografie neboli laicky řečeno “pásy”, je vyšetření v těhotenství běžné, nyní se standardně provádí až od 40.týdne těhotenství (u fyziologických těhotných). Na křivce, která natáčením vašeho bříška vzniká nezaznamenáme pouze srdíčko miminka, ale také děložní činnost. Pokud máte pocit, že vám často tvrdne břicho a vaše cervix skóre je vyšší než by mělo být, pravděpodobně vás lékař pošle právě k natočení tokogramu. Tedy potřebuje zjistit zdali děložní svalovina opravdu vykonává nějaký pohyb, či jde pouze o váš subjektivní pocit, který vás předčasným porodem neohrozí.

Tokolýza

Pokud se potvrdí děložní činnost a zkracuje se zároveň děložní čípek, před termínem porodu, je třeba jednat. Tokolýza je léky navozená zástava kontrakcí. Tokolýzu lékař nenasazuje každé těhotné, která uvádí, že jí tvrdne břicho. Nasazení tokolýzy předchází všechna výše uvedená vyšetření + lékaře zajímá staří těhotenství, tedy zralost plodu. Momentálně dle doporučení české gynekologické společnosti, je tokolýza nasazována do 35. týdne těhotenství (tedy přesně do 34+6 dní), po tomto termínu je pro ženu již bezpečnější porodit mírně nezralé dítě než porod oddalovat. Naopak před 24.týdnem se tokolýzu nasazovat nedoporučuje.

Maturace plic

Jedná se o urychlené dozrání plic plodu, kterého docílíme podáním kortikoidů. Právě plicní nezralost je jednou z největších potíží předčasně narozených dětí. Díky kortikoidům, můžeme alespoň částečně připravit nezralé plíce na první nádech. Je však potřeba vydržet 48hodin od aplikace do porodu, aby maturace byla efektivní. K tomu lékařům velmi pomáhá již zmíněná tokolýza, která může nastávající porod přibrzdit. Maturace plic se provádí stejně jako tokolýza do 34+6 týdne těhotenství, dále již není její benefit potvrzen.

Dnešní doba a neskutečný pokrok v medicíně, již umí “vypiplat” i miminka okolo 500g, ale to co prožívá matka a celá rodina děťátka si jen těžko dokážeme představit. Proto je důležité tuto diagnózu nepodceňovat a v případě, že se vás týká, vždy dbát rad a doporučení lékařů.

 

Nejčtenější články