Close search

O Vánocích nás v televizi čeká přes 70 pohádek: Které každoročně vítězí?

csfd.cz Zdroj: csfd.cz

Každý z nás má oblíbené pohádky, na které se každý rok před Vánocemi těší. Letos nás jich čeká přes sedmdesát a pohádkový maraton začíná už v sobotu 22.12. ráno. Televize uvedou nové pohádky, ale samozřejmě i ty kultovní, které zná každý nazpaměť. Kterých 7 pohádek u Čechů každoročně vítězí?

1. S čerty nejsou žerty

Na prvním místě v oblíbenosti se dlouhodobě drží S čerty nejsou žerty režiséra Hynka Bočana. Příběh o pekle, chamtivé maceše, dobru a zlu milují všechny generace. Výborné herecké výkony, humor a hlášky, které už dnes zlidověly, dělají z tohoto snímku právem nejoblíbenější pohádku všech dob.

2. Byl jednou jeden král

Milá pohádka s hlavním mottem “sůl nad zlato” patří mezi kultovní české pohádky, kterou dostaly na špici především herecké výkony Jana Wericha a Vlasty Buriana. Humor, mísení reálna s nadpřirozenými úkazy, příběh o lásce a chamtivosti a závěrečný happy end dělají z této pohádky oblíbenou stálici.

3. Tři oříšky pro Popelku

Vorlíčkova Popelka vypadá jako princezna, ale “cool” princezna. Místo kočáru z dýně jezdí na vlastním koni, místo zaplétání copů raději střílí z kuše, je drzá a provokuje prince. To se od původní předlohy Boženy Němcové značné liší. I tak jsme si toto ztvárnění Popelky zamilovali všichni a Vánoce bez ní už si nedokážeme představit.

4. Tři veteráni

Pohádku režiséra Oldřicha Lipského mají Češi také v oblibě. Pohádka byla natočena podle předlohy Jana Wericha a doprovází ji hudba Jaroslava Uhlíře. Vypráví o třech vysloužilých vojácích, kteří se toulají po světě. Kombinace herců Petra Čepka, Rudolfa Hrušinského a Josefa Somra dělají z této pohádky královskou podívanou, ve které opět nechybí chytrý humor a nadsázka.

5. Šíleně smutná princezna

Hudební pohádka s Helenou Vondráčkovou a Václavem Neckářem je v pohádkovém žánru také nepřekonatelná. Hlášky ze Šíleně smutné princezny už dávno zlidověly, vtipná postava Kokošky přidává na legraci této krásné pohádce, kde nechybí půvab a roztomilost vzdorovité mladé Heleny Vondráčkové a nebojácnost uhrančivého Neckáře.

6. Dařbuján a Pandrhola

Pivo protékající korytem řek, jitrnice na stromě, smrťáček, lakomý Pandrhola, krávy v obleku, kurýrování těstem. Tuto pohádkovou klasiku staré školy zná úplně každý. Z této pohádky dělá oblíbenou zajímavý děj, herecké obsazení a morální ponaučení, které ale vůbec nepůsobí vlezle.

7. Dívka na koštěti

Nebo-li Saxana, je pohádková komedie s Petrou Černockou, Vladimírem Menšíkem, Janem Hrušinským, Janem Krausem a dalšími hereckými hvězdami té doby. Ve filmu je poznat rukopis Václava Vorlíčka. Mladiství hrdinové se skamarádí s dívkou ze světa čar a kouzel a vznikne z toho spousta nezapomenutelných scén, plných humoru a fantazie. Krásná Petra Černocká je se Saxanou s její nevolí spojována dodnes. Češi však tento film milují.

Nejčtenější články