
Slyšíte v noci na půdě dupání? Našli jste na motoru otisky tlapek a ohlodané kabely? Možná máte nového podnájemníka – kunu. Tato chytrá a přizpůsobivá šelma dokáže napáchat nemalé škody, ať už v domě, na zahradě, nebo v autě. Naštěstí existují účinné způsoby, jak se jí zbavit a zajistit, aby se už nevrátila.
Kuna jako nezvaný podnájemník: Proč se stěhuje k lidem?
Kuny, nejčastěji kuna skalní, jsou silně teritoriální a hledají si teplá, suchá a klidná místa pro odpočinek i výchovu mláďat. Naše obydlí a vozidla jsou pro ně ideálním útočištěm. Nejčastěji si vybírají půdy a podkroví, kde je nikdo neruší, nebo motorové prostory aut, které po jízdě příjemně hřejí. Nepohrdnou ale ani kůlnou, garáží nebo starou studnou.
Jejich přítomnost obvykle prozradí typické stopy: trus a silný zápach moči, poškozená izolace, rozkousané kabely a samozřejmě noční hluk, jako je škrábání a dupání.
Jaké škody umí kuna napáchat?
Škody, které kuna zanechá, mohou být velmi nákladné. V autě s oblibou hryže kabely, hadičky od chladicí kapaliny nebo brzdové soustavy a trhá protihlukovou izolaci motoru, což může vést až k vážné poruše vozidla. V domě zase ničí střešní izolaci a zateplení, což způsobuje úniky tepla a vznik plísní. Svými výkaly a močí navíc znečišťuje prostor a může roznášet zbytky potravy. Na zahradě pak může ohrožovat drobné chovy, například drůbež v kurníku.
Čím kunu nevědomky lákáte?
Kuny jsou oportunisté a rychle se naučí využívat zdroje potravy, které jim nabízíme. Velkým lákadlem jsou venku ponechané misky s krmivem pro kočky nebo psy, volně přístupné komposty, popelnice nebo spadané ovoce na zahradě. Stejně tak je přitahuje snadný přístup do domu – stačí jim otvor velký jen pár centimetrů. Často se dovnitř dostanou poškozenými okapy, nezabezpečenými ventilačními mřížkami nebo prasklinami ve fasádě.
Jak se kuny zbavit a zajistit, aby se nevrátila?
Klíčem k úspěchu je kombinace několika metod. Spoléhat se jen na jednu se většinou nevyplácí, protože kuny jsou inteligentní a na monotónní hrozbu si rychle zvyknou.
Nejdůležitější je prevence: Zavřete jí dveře
Důkladně projděte dům od sklepa po střechu a hledejte všechny možné vstupní cesty. Každý otvor větší než 4-5 centimetrů je pro kunu pozvánkou. Opravte poškozené okapy, praskliny ve zdech utěsněte a na ventilační otvory nainstalujte pevnou mřížku. Pokud kuna podhrabává plot, zvažte jeho zabetonování. U auta je nejlepší prevencí parkování v uzavřené garáži.
Využijte zvuky a pachy, které nesnáší
Kuny nemají rády změny a vyrušení. Zkuste na půdě nechat hrát rádio, ideálně s časovačem, který ho bude spínat v nepravidelných intervalech. Další možností jsou ultrazvukové plašiče, které vydávají pro lidi neslyšitelný, ale pro kuny velmi nepříjemný zvuk.
Stejně tak fungují pachové odpuzovače. Můžete vyzkoušet speciální spreje proti kunám, misky s čpavkem, naftalínové tablety nebo silně aromatické WC bloky. Z babských rad se osvědčily lidské vlasy, psí chlupy, pepř nebo česnek rozmístěné na místech, kudy kuna chodí. Pachy je ale třeba pravidelně obměňovat, aby si na ně zvíře nezvyklo.
Moderní technologie v boji proti kunám
Pro ochranu auta existují pokročilejší řešení. Mezi nejúčinnější patří ultrazvukové plašiče instalované přímo do motorového prostoru. Některé modely kombinují zvuk s elektrickými destičkami, které kuně při dotyku uštědří slabý, ale nepříjemný elektrický impulz, který ji nezraní, ale spolehlivě odradí. Dobrou ochranu poskytují také ochranné plastové „husí krky“ na kabely nebo pravidelná aplikace odpuzujících sprejů na motor.
Pozor na zákon: Kunu nesmíte chytat ani zabít
Je důležité vědět, že kuna skalní je chráněná a spadá pod zákon o myslivosti. Není dovoleno ji chytat do pastí (včetně těch sklopných), převážet jinam, a už vůbec ne usmrcovat. Jedinou legální a správnou cestou je její vypuzení a odrazení od další návštěvy.
Pokud si nevíte rady, obraťte se na odborníky nebo místní myslivecké sdružení, kteří vám mohou s řešením problému pomoci v souladu se zákonem. Pamatujte, že čím dříve začnete jednat, tím menší škody kuna napáchá a tím snazší bude zabránit jejímu návratu.
Zdroj: Stern.de, Selbermachen.de, Bussgeldkatalog.org