Close search

Nejnebezpečnější látka na světě? Sloní noha v Černobylu. Zabije vás za 2 minuty

rarehistoricalphotos.com Zdroj: rarehistoricalphotos.com

Jestliže je něco opravdu nebezpečné, je to Sloní noha. Krystalický nerost vznikl po výbuchu jaderné elektrárny Černobyl a dostal název podle svého tvaru.

Celá desetiletí byla Sloní noha ukryta v ruinách atomového reaktoru v Černobylu, než prosákla na povrch. Stačí vám v její blízkosti stát 300 vteřin a dostanete smrtelnou dávku radiace. A to je intenzita mnohonásobně nižší, než když se na povrchu sloní noha objevila.

Z čeho je?

Skládá se z roztaveného jaderného paliva smíchaného s hromadou betonu, písku a dalšího materiálu použitého na vybudování krytu reaktoru. Taková smrtelná směs se nikde jinde na světě nevyskytuje. Nachází se na samém dně pod jádrem reaktoru.

Vědci objevili sloní nohu šest měsíců po katastrofě, měla tehdy kolem 10 000 rentgenů za hodinu. Kdokoliv se k ní přiblížil, byl by do minuty mrtvý. Do prostoru proto spustili dálkově ovládaného robota s kamerou, který nafotil první snímek této hmoty. Ta svým tvarem připomínala sloní nohu.

Sloní noha dnes

Tehdy byla ještě mimořádně horká, obsahovala podle vědců dokonce neznámé krystalické elementy nazývané černobylit a vážila odhadem několik tun.

Dnes má radiaci desetkrát menší. Přesto je možné u ní stát jen minutu až dvě, a ani to by asi nikdo nechtěl. Celý reaktor je přikryt pod sarkofágem, který postavili záchranáři za cenu vlastních životů, aby radiace dále neunikala.

Předpokládá se, že obsah roztaveného jádra reaktoru a vše, co je ukryté pod sarkofágem, bude radioaktivní ještě dalších 100 000 let.

PODÍVEJTE SE DO GALERIE NA NEBEZPEČNOU SLONÍ NOHU:

Nejčtenější články