Close search

Nejčastější fakta a mýty o zánětech močových cest a rady, jak proti nim bojovat přírodní cestou

pixabay Zdroj: pixabay

Záněty močových cest jsou postrachem všech lidí, častěji ale žen. Nepříjemná bolest a pálení bývají opravdovým očistcem a zbavit se jich většinou dá jenom pomocí antibiotik. Jaká fakta a mýty o zánětech močových cest kolují a jakou zvolit prevenci, aby se vám záněty vyhýbaly obloukem?

Bakterie se přenáší sexem

Ano, je pravda, že bakterie, které zánět způsobují, se mohou dostat během sexu na sliznice močových cest. Bohužel v tomto případě vás neochrání ani prezervativ. Jak tomu ale můžete předejít? Hned po styku si dojděte na toaletu a vysprchujte se.

Záněty trpí většinou ženy

Oproti mužům mají ženy kratší močovou trubici a její vyústění je navíc v blízkosti konečníku. Bakterie se tedy snáze dostanou do močového měchýře. Ženy by si měly zvyknout na správnou hygienu, když to jde, tak i sprchu po každé návštěvě toalety. Vysedávání na chladných místech, při kterém hrozí prochladnutí, je samozřejmě také passé.

Přehnaná hygiena

Správná hygiena je sice základ, ale nic se nesmí přehánět. Nadměrné mytí intimních partií může podráždit sliznici a poničit ochranný faktor dolních močových cest. Záněty se vám tak mohou opakovaně vracet. Také myslete na správné přípravky, určené pro intimní hygienu.

Ihned zakročit

Určitě nečekejte, že problém sám odezní. Pokud začnete pociťovat první příznaky infekce, tj. časté chození na toaletu, pálení při močení nebo bolest v podbříšku, ihned zakročte. I když se vám na pár dnů může ulevit, většinou se neproléčený zánět vrátí po dvou týdnech.

Pít, pít a pít

Pitný režim je v boji s tímto problémem nezbytnou součástí. Tekutiny pomohou „vypláchnout“ bakterie, které ulpěly v močových cestách. Proto pijte čistou vodu a čaje ještě ve větším množství, než jste normálně zvyklá.

Pokud nechcete, aby se vám záněty močových cest opakovaně vracely, dbejte na pitný režim, dodržujte hygienu po sexu, nezadržujte močení a nepřecházejte první příznaky. Utíkejte raději k lékaři hned, i kdyby se vám na chvíli ulevilo.

Jako prevence pomohou borůvky a brusinky

Na záněty močových cest jsou nejvíce účinné syrové borůvky a brusinky. Borůvky mají schopnost zastavit množení bakterií, brusinky zase obsahují vysoký obsah proanthocyanidinů, který se váže na různé bakterie a zabraňuje jim přilnout ke stěnám zažívacího traktu a močových cest. Zobejte je v případě akutní infekce i preventivně.

Nejčtenější články