Close search

Návrat do práce po koronavirové izolaci: Půjde to vůbec?

Pixabay.com Zdroj: Pixabay.com

Zatímco se různé výzkumy snaží přijít na to, jaký má pandemie koronaviru vliv na lidi zavřené doma, otázka se pomalu musí začít překlápět do roviny - jak se vrátit zpátky do práce?

Až donedávna to z určitého úhlu pohledu byla situace vyhrazena ženám po mateřské dovolené - vrátily se do práce a jak firmu, tak kolektiv už našly někde jinde.

Teď to čeká prakticky všechny. Předchozí týdny totiž radikálně změnily nejen fungování firem, ale také společnost, která se s pandemií ještě tak zcela nevyrovnala a přízrak koronaviru je pořád ve vzduchu.

Jak to šlo doma?

Patrně ještě ani firmy samotné přesně nevědí, jak to bude fungovat dál. Zkušenosti z Číny, kde se již pozvolna spouští průmysl, ukazují několik zajímavých faktů.

Podle průzkumu Cheung Kong Graduate School of Business, co je vyšší odborná škola v Pekingu, více než polovina respondentů uvedla sníženou efektivitu při práci z domova. Téměř 37 % nepostřehlo žádný rozdíl a jenom méně než 10 % lidí pracovalo efektivněji.

Jde, samozřejmě, o jiné kulturní a pracovní prostředí, ale také u nás představoval home office novinku, na kterou si spousta lidí musela zvyknout. A bylo to o něco složitější kvůli tomu, že koronavirus nechal doma všechny generace. Změna prostředí, spousta lidí pohromadě, jiné vlivy na práci... Nebylo by divu, kdyby se home office nestal masově oblíbeným.

Také ne všechny české firmy vidí rády své zaměstnance doma, byť pracují. Jde o otázku zvyku, který k nám proniká jenom pomalu. Na druhé straně, pokud člověk pracoval z domu, nenápadně se na něj přesunula vetší zodpovědnost a byl takříkajíc k ruce i v časech, kdy předtím kanceláře ještě/už zely prázdnotou.

Vztahy na dálku

Logisticky a rovněž psychicky nejtěžší patrně bude zařídit sociální odstup. Měření teploty při vstupu do budovy není ponižující, ale rozestupy v kancelářích a ve firemní jídelně ubírají ze sociální interakce, která k pracovišti patří.

Plus může dojít k plánování směn a rozdělení lidí tak, aby se jich na jednom místě a v jednom čase potkávalo co nejméně. Ani po týdnech totálně změněných podmínek se tak nevrátíme ke klasické rutině, ale do něčeho jiného. A není jasné, na jak dlouho.

Nemluvě už o dozvucích předchozích týdnů, které se můžou projevovat nejen v podobě finančních omezení, ale také v oblasti duševního zdraví. Byli jsme vystaveni úplně nové situaci, na kterou nedokázaly rychle a adekvátně reagovat ani úřady. A teď je na nás, abychom to všechno zpracovali a fungovali dál.

Pokud po návratu do práce budete pociťovat depresi, nebojte se s ní poprat. Na největší mýty o depresi se zatím můžete podívat do GALERIE:

Zdroj: cnbc.com

Nejčtenější články