Close search

Miliardář Bloomberg: Z chudé rodiny imigrantů se dostal až k prezidentským volbám

Wikimedia Commons/Gage Skidmore, cc-by-sa-2.0 Zdroj: Wikimedia Commons/Gage Skidmore, cc-by-sa-2.0

Americký miliardář a zakladatel celosvětově proslulé finanční společnosti a mediální agentury Bloomberg je jedním z kandidátů, kteří se v roce 2020 budou ucházet o post prezidenta USA. Bloomberg se během své kariéry dokázal stát úspěšným podnikatelem a zároveň i oblíbeným starostou New Yorku, který svůj post obhájil dokonce třikrát. Jak se ale na vrchol dostal muž, který pocházel z chudé rodiny a musel pracovat i šest dní v týdnu?

Michael Bloomberg patří mezi nejvlivnější podnikatele, kteří dokázali díky dobrému nápadu a odhalení nedostatku na trhu vybudovat úspěšnou společnost. Miliardář, jehož majetek se odhaduje na 56 miliard dolarů (1,26 bilionu korun), se ale později rozhodl kromě podnikání věnovat i politice a přes deset let působil jako starosta New Yorku, kde si vybudoval celkem dobrou reputaci. Jeho začátky ale nebyly vůbec jednoduché. Jak si tedy miliardář, který zažil vzlety i pády vybudoval kariéru?

Těžké dětství

Bloomberg je známý tím, že po mnoho let pracoval pro svého zaměstnavatele i dvanáct hodin denně, šest dní v týdnu. Tento smysl pro povinnost nejspíš odkoukal od svého otce, který se jako polský imigrant v poválečné Americe musel hodně snažit, aby svou rodinu uživil. Bloombergův otec pracoval sedm dní v týdnu jako účetní a jeho matka byla sekretářkou. Mladý Michael chtěl získat dobré vzdělání, a tak se začal věnovat studiu. V roce 1964 promoval na univerzitě Johns Hopkins University v oboru strojírenství a o dva roky později získal titul MBA na Harvardské univerzitě.

Po získání diplomů se přestěhoval do slavného New Yorku a zcela se vrhl do světa finančnictví. Začal totiž pracovat pro investiční banku Salomon Brothers. Později získal pozici v IT oddělení, ale toto místo nešlo považovat za povýšení, jelikož v té době se práce s počítači nebrala jako prestižní a Bloomberg se najednou ocitl stranou veškerého obchodování. Avšak tato práce mu poskytla velké zkušenosti, které jej později přivedly k myšlence vytvořit vlastní agenturu.

Nečekaná výpověď

Rok před svými čtyřicátými narozeninami ale Bloomberg, po mnoha letech práce ve společnosti, kde trávil i šest dní v týdnu, dostal výpověď. S ní sice následovala velmi štědrá výplata a odstupné v hodnotě 10 milionů dolarů, ale nezaměstnaného muže nejvíce trápilo, co si pomyslí jeho žena, když nyní přišel o zaměstnání. Jeho bývalá manželka Susan Brown, se kterou má dvě dcery, tak v té době získala od manžela jako dar velice drahý sobolí kožich. Tímto gestem chtěl Bloomberg údajně své ženě ukázat, že se nemusí obávat ztráty jejich vysokého statusu.

A měl pravdu, jelikož v roce 1981 založil svoji vlastní společnost Bloomberg, která se zaměřila na poskytování finančních služeb, informací o akciích. Později Bloomberg otevřel vlastní televizní společnost a vysílací stanici. Jak se společnost rozrůstala a vyvíjela, tak přinášela svému zakladateli, který je většinovým majitelem firmy, stále větší zisk, až z něj v roce 1995 udělala dolarového miliardáře. Nyní firma Bloomberg patří mezi největší agentury na světě a zaměstnává téměř 20 tisíc lidí ve 120 zemích.

Život miliardáře

Miliardář se ale později rozhodl, že se kromě podnikání bude věnovat i politice a po dobu více jak deseti let působil jako starosta New Yorku. Tehdy pobíral jen symbolický plat 1 dolar (22,5 koruny) ročně.

Jako jeden z nejbohatších lidí na světě si může dovolit skutečně luxusní život. Vlastní tak přepychový pětipodlažní městský dům na Upper East Side na Manhattanu. Tento dům se proslavil díky jeho večírkům, na kterých velmi často místo vybraných pokrmů podával obyčejné smažené kuře a zelný salát. Avšak za poslední roky vyšlo najevo, že Bloomberg vlastní kolem 14 nemovitostí po celém světě a domy všude od New Yorku přes Londýn až po Bermudy.

PODÍVEJTE SE NA MILIARDÁŘE, KTERÝ SE UCHÁZÍ O POST PREZIDENTA USA:

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu