Close search

Mažete si na chleba tichého zabijáka? Odhalte skrytou hrozbu, co vám ničí zdraví!

Vygenerováno pomocí AI Zdroj: Vygenerováno pomocí AI

„Tohle bych do pusy nedal ani při hladomoru,“ prohlásil nedávno jeden z českých gastroenterologů na adresu výrobku, který si přitom tisíce lidí denně mažou na pečivo. Jeho ostrá slova rozvířila debatu o tom, co se vlastně skrývá v průmyslově vyráběných pomazánkách a náhražkách másla, které plní regály supermarketů. Ačkoliv se může zdát, že jde o neškodnou součást jídelníčku, opak je často pravdou.

Návrat ke kořenům: Češi objevují poctivý chléb

Chléb je pro Čechy stále nepostradatelnou potravinou. V průměru ho každý z nás sní téměř 40 kilogramů za rok. V posledních letech se ale mění to, jaký chléb si vybíráme. Stále více dáváme přednost řemeslným pekárnám, lokálním výrobcům a zdravějším variantám, jako je žitný, celozrnný nebo kváskový chléb. Tento posun souvisí s rostoucím povědomím o tom, že vysoce zpracované potraviny našemu zdraví příliš neprospívají – a to se netýká jen pečiva, ale především toho, co si na něj mažeme.

Skrytá hrozba v kelímku: Rizika průmyslových pomazánek

Odborníci na výživu varují především před trvanlivými pomazánkami, margaríny a dalšími náhražkami másla. Problém spočívá v jejich složení. Často obsahují částečně ztužené tuky, které jsou zdrojem škodlivých transmastných kyselin. Ty prokazatelně zvyšují riziko srdečně-cévních onemocnění, podporují zánětlivé procesy v těle a jsou spojovány i s některými typy rakoviny. Kromě toho v nich najdeme nadměrné množství soli a koktejl přídatných látek, jako jsou konzervanty, barviva a umělá aromata, které organismus zbytečně zatěžují. Naopak přírodních živin a vlákniny v nich bývá poskrovnu.

Od margarínu k avokádu: Jak se mění naše chutě

S rostoucí informovaností se mění i naše nákupní zvyky. Mnoho lidí se proto vrací k jednoduchým a čerstvým alternativám. Stále populárnější jsou domácí pomazánky z tvarohu, čerstvých sýrů, luštěnin či zeleniny, dochucené bylinkami a kvalitním olejem. Místo margarínu si na chleba mažeme klasické máslo, avokádo nebo hummus. Tento trend, kdy dáváme přednost výrobkům s krátkým a srozumitelným složením, je vidět po celé Evropě. Chceme prostě vědět, co jíme.

Cena versus zdraví: Peněženka rozhoduje, ale ne vždy

I když rostoucí ceny potravin mohou některé z nás nutit sahat po levnějších průmyslových výrobcích, touha po kvalitě a zdraví zůstává silná. Ochota připlatit si za poctivé jídlo je projevem vyšší zdravotní gramotnosti a zájmu o zdravý životní styl, který se v Česku stává stále větším fenoménem.

Jak si tedy vybrat správně?

Odborníci se shodují na několika základních pravidlech. Základem by měl být kvalitní chléb, ideálně celozrnný nebo žitný. Pomazánky je nejlepší připravovat doma z čerstvých a jednoduchých surovin. Pokud už kupujete hotový výrobek, pečlivě čtěte jeho složení. Vyhýbejte se produktům se ztuženými tuky a dlouhým seznamem přídatných látek. A v neposlední řadě dbejte na pestrost – střídejte máslo, kvalitní rostlinné oleje, ořechová másla nebo čerstvé sýry. Vaše tělo vám poděkuje.

Zdroj: sportdenik.cz, Statista, Statista, Prague Daily News, Český statistický úřad, Trading Economics

Nejčtenější články