Close search

Nedělí se jen na červené a bílé: Co jste možná o víně nevěděli

pixabay Zdroj: pixabay

„Ve víně je pravda“ je českým překladem tohoto známého latinského výroku. Víno je bezesporu fenoménem v životě lidstva již od starověku. Tento nápoj vzniká alkoholickým kvašením hroznů vinné révy. Jeho výrobu dnes zajišťuje nepřeberné množství malých, středních či velkých vinařství všude tam, kde se daří pěstovat vinnou révu.

Pěstování 

Víno se s výjimkou Antarktidy pěstuje na ve všech světadílech naší planety. Dnes není problém ochutnat velice kvalitní vína pocházející z Austrálie, Jihoafrické republiky, Chile nebo USA. Pozadu nezůstává ani Evropa. Kvalita vína je závislá na mnoha faktorech. Zejména však na způsobu a místě pěstování vinné révy, na použité technologii při zpracování hroznů a na jeho tzv. šlechtění při procesu zrání vína v sudech nebo nerezových tancích.

Na rozdíl od klasických průmyslových odvětví, kdy se třeba v automobilkách vyrábějí prakticky identické automobily, neexistuje možnost vyrobit identické víno ze dvou vinic. V tom je krása vína a tato rozmanitost a neopakovatelnost přináší konzumentům možnost najít v něm vždy něco nového a překvapivého. V České republice se pěstuje především na Jižní Moravě, v Čechách v oblastech kolem Mělníka. S postupující změnou klimatu a oteplováním se vinné révě začíná dařit stále více i v severnějších oblastech.  

Různá kritéria

Spousta z nás rozlišuje víno jen v úrovní bílé a červené, ale podle zvolených kritérií můžeme víno členit mnoha způsoby. Podle místa původu, například na vína burgundská, rýnská, moravská, podle obsahu cukru v hroznech na vína stolní, jakostní a přívlastková. Podle obsahu tzv. zbytkového cukru ve víně rozlišujeme vína suchá, polosuchá, poloslaná a sladká. Vinařský zákon přesně určuje, která vína lze z jakých hroznů vyrobit. Čím více jednoduchého cukru – glukózy hrozny obsahují, tím kvalitnější víno z nich lze vyrobit. Takže například přívlastek „pozdní sběr“ neznamená, že se hrozny pozdě sklízely, ale že hroznový mošt musel obsahovat od 21 do 23 g cukru na 1 litr moštu.

Známková vína

U nás se tradičně vyrábějí vína odrůdová,  každé z nich má svoji specifickou chuť a vůni a není snahou vinaře, aby víno jedné odrůdy bylo stejné. Ve světě se v daleko větší míře zaměřují vinaři na produkci tzv. známkových vín, zde je naopak snaha aby se vína jednotlivých ročníků co nejvíce podobaly a zákazník tak měl možnost již dopředu vědět, jaké chuťové vjemy lze očekávat.

Svatý Martin

Blíží se svátek svatého Martina a s ním i oficiální zahájení konzumace mladého vína z letošní úrody. Na jeho výrobu se používají rannější odrůdy, u bílých vín především Müller Thurgau, u červených Modrý Portugal.  Z hlediska klimatu a podmínek potřebných pro vysokou kvalitu hroznů a následně vína, byl letošní rok optimální a odborníci očekávají zcela mimořádnou kvalitu produkce. Přejeme vám mnoho příjemných zážitků při ochutnávání tohoto daru přírody.

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu