Close search

Máte doma puberťáka? Poradíme vám, kterých chyb se v jeho výchově vyvarovat

pixabay Zdroj: pixabay

Všichni víme, jak je období dospívání náročné z mnoha hlediska. Jak pro samotné děti, tak i pro jejich rodiče. Právě pro ně totiž začíná nové období, kdy se z jejich ratolesti pomalu stává dospělý člověk. A ne vždy zvládnou svoji úlohu v tomto citlivém období na výbornou. Pokud se toto téma týká právě vás, nezoufejte. Nejste v tom sami. Přinášíme vám 5 nejčastějších chyb, kterých se rodiče dopouští ve výchově pubertálních dětí.

1. Rodiče nechávají žít děti svým životem

Existují rodiče, kteří si myslí, že je jejich potomek natolik dospělý, že mu nepotřebují věnovat tolik času, lásky a porozumění. To je ale obrovská chyba. Mladí lidé v období puberty jsou velice citliví na změny, které se kolem nich dějí, a kromě kamarádů potřebují sdílet nové poznatky i s rodiči. Na obranu rodičů uveďme, že ne vždy jsou puberťáci sdílní a po příchodu ze školy o nich člověk mnohdy až do večera neví. Ale milí rodiče, nevzdávejte to! Trpělivost přináší ovoce a když váš potomek ucítí, že máte neutichající zájem o tom probírat s nimi jejich problémy, nakonec se otevře a uvidíte, že najdete společnou řeč.

2. Nadměrný tlak na dítě

Stejně jako nezájem o dospívající dítě, je špatný i přílišný tlak. Vyvíjení tlaku na dítě v období velkých změn, není úplně to správné. Ať už se jedná o lpění na známkách ve škole nebo na sportovních výkonech. Například dívku, která už nechce chodit čtyřikrát týdně do baletu, jako tomu bylo doposud, nemůžete nutit. Každý člověk včetně dospívajících dětí je samostatně myslící bytost, která naslouchá svým potřebám. Uražené obličeje rodičů v tomto případě svědčí tak pouze o jejich vlastní nevyzrálosti.

3. Neochota naslouchat

Dalším mylným dojmem rodičů je, že jejich dospívající děti nemůžou mít věcný názor na jakékoliv téma. Právě v období, kdy si člověk začíná budovat své místo ve společnosti, je důležité své dítě podpořit a snažit se s ním vést zcela seriózní diskuze. V té chvíli pochopí, že na jeho názoru vám záleží a začne si tak i vytvářet svoji sebehodnotu. Za tuto schopnost vám jednou v životě poděkuje.

 

4. Nejlepší kamarádi

Spousta rodičů bere výchovu náctiletých za špatný konec v tom smyslu, že se snaží být jejich nejlepšími kamarády. To také ale není úplně šťastné řešení. Jednou jste rodiči a vaše děti chtě nechtě potřebují v období dospívání cítit autoritu. Kamarádský vztah totiž funguje na obě strany. Je pěkné, když je před vámi váš puberťák otevřený a se vším se vám směřuje. Ale aby vám začal říkat „vole“ a ztrácel k vám přirozenou úctu, to byste asi nechtěli. Nejlepší je najít zlatou střední cestu a věřte, že za tento kompromis vám bude vděčné i vaše dítě.

5. Nemístné tresty

Rodiče dospívajících by si měli uvědomit, že pubertální děti už nejsou úplně malé a měli by také uvážit, jaké tresty mladým dávat. Jednání v amoku a ukládání nepřiměřených trestů nehází na rodiče úplně dobré světlo. Pokud vás vaše dítko vytočí do nepříčetnosti, třikrát se zhluboka nadechněte a vydechněte a teprve potom pouvažujte nad odpovídajícím potrestáním. Nějakým brutálním trestem byste mohli v dítěti způsobit blok, mohlo by se vůči vám na dlouhou dobu uzavřít, a to přece také nechcete.

 

Nejčtenější články