Close search

Konec dobrých zpráv z nebe nad Čínou. Do země postižené koronavirem se vrací emise oxidu dusičitého

Pixabay.com Zdroj: Pixabay.com

Pokud měla epidemie koronaviru v nejlidnatější zemi na světě nějaké pozitivum, byl to výrazný pokles oxidu dusičného. To už teď přestává platit nejen nad Peking se vrací smog.

Díky tomu, že velká část Číny byla kvůli pandemii koronaviru uzavřena, města, doprava i průmysl se prakticky zastavil, země se na chvíli podívala do ekologictějších časů. Satelit Copernicus Sentinel-5P, který měří emise z vesmíru a je nejpřesnějším zařízením svého druhu, zaznamenal pozoruhodné změny. Podle údajů naměřených mezi 20. prosincem a 16. březnem se ukazuje, že došlo k výraznému poklesu emisí způsobených spalováním fosilních paliv, které používá velká část tamního průmyslu.

Špatná zpráva pro klima

„Pokles koncentrací z konce ledna se patrný a shoduje se s národní karanténou. Od začátku března se ale úroveň oxidu dusičitého začala opět zvyšovat,“ píše se v prohlášení Evropské kosmické agentury.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený ESA (@europeanspaceagency),

Podle Clause Zehnera, který šéfuje projektu Copernicus, poklesly emise oxidu dusičitého téměř až o 40 procent. Nebe nad Pekingem se po letech konečně trochu rozjasnilo. Jenže ne na dlouho. S koncem přísných opatření se výroba pomalu vrací do původních kolejí. To samé patrně brzy čeká i ovzduší.

Ve stopách Číny jde momentálně Itálie, kde satelit Copernicus Sentinel-5P rovněž naměřil v období od 1. ledna do 11. března pokles emisí v ovzduší. Jenže tohle zlepšení přichází za extrémně vysokou cenu. Počet úmrtí spojených s koronavirem COVID-19 je v šedesátimilionové zemi totiž ještě vyšší než v Číně s téměř 1,4 miliardy obyvatel.

Na proměny nebe nad Pekingem se můžete podívat v GALERII:

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu