Close search

Greta Thunberg: Nenáviděné i milované dítě proti celému světu

Showpix.cz Zdroj: Showpix.cz

Dnes patrně nejznámější klimatická aktivistka. Ať ji máte nebo nemáte rádi, ať s ní souhlasíte či ne – rozhodně jste ji nemohli přehlédnout. Jak získá v podstatě ještě dítě během dvou let věhlas a 10 milionů sledujících na sociální síti? A je to vlastně správně?

Nikdo ji neznal. Byla 15letou švédskou holkou, která bojovala proti globálnímu oteplování. Organizovala školní stávky za lepší klima, čelila kritice, že by měla raději chodit do školy, a každý její krok se stal najednou tak pečlivě sledovaný, až získala celosvětový věhlas. Trump ji označil za směšnou, odborníci upozorňují na to, že mluví o věcech, kterým ve svém věku nerozumí. Přesto, nehledě na diagnostikovaný Aspergerův syndrom, vystupovala loni na eventech, o kterých se mnohým ani nesní. V září před výborem pro klimatickou krizi Sněmovny reprezentantů USA nebo v úvodní části Summitu OSN pro klimatickou akci. Z té pochází její legendární hláška adresovaná světovým představitelům: „How dare you?“ („Jak se opovažujete?“).

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Greta Thunberg (@gretathunberg),

Vznikly o ní miliony vtipů, obrázků, memů a všeho, co si jen dokážete představit. Zdá se však, že to Gretu nechalo chladnou i navzdory jejímu zranitelnému věku. Existuje víc těch, kteří se jí vysmívají, než těch, kteří by projevovali souhlas. Dá se vůbec s "menšinovou" základnou podporovatelů změnit svět?

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Greta Thunberg (@gretathunberg),

Milióny online

Sociální sítě mají jednu výhodu - ne vždy vás všichni musí mít rádi a souhlasit s tím, co hlásáte. Ale pokud vás sledují, máte vyhráno. Možná právě naopak, mnohdy vás sledují přesně ti, kteří s vámi nesouhlasí. Ze zvědavosti, z výsměchu, na tom nezáleží. Ale! Pořád to znamená, že máte možnost jim něco předat, říct a oni si to přečtou. Protože vás sledují. Jednoduché, že? Přesně něco takového zafungovalo u Grety.

Většina médií, která o ni psala, totiž stahovala její fotky z Instagramu. Připomeňme si konec loňského roku, kdy Greta cestovala domů přes Německo. Na svém účtu zveřejnila fotku, kde sedí na zemi se zavazadly a stěžuje si na přeplněné německé vlaky. Vyšlo tolik článků o tom, jak skromně Greta cestuje, že se německé dráhy do pár hodin ohradily s tím, že dívka měla místenku do první řady. Rovnice je však jednoduchá – nebýt Instagramu a zveřejnění takového příspěvku, vaše fotka na zemi a z obyčejného německého vlaku se do New York Post pravděpodobně nedostane. Ta Gretina ano. Bohužel pro ni s titulkem, že Greta lže.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Greta Thunberg (@gretathunberg),

Útočné proslovy

Greta je rovněž známá pro svůj horlivý projev. Čas od času politiky z něčeho obviní a každá její veřejná ekologická apelace na veřejnost se stane v podstatě přes noc virální.  Na loňském summitu OSN třeba obvinila odpovědné z toho, že jí ukradli dětství. Poté, co Greta navštívila Turín a chtěla politiky postavit ke zdi, čelila poměrně silné kritice za propagování praktik z druhé světové války. Omlouvala se pak, že ve švédštině výraz „postavit ke zdi“ neznamená popravit. Šokuje záměrně?

Velkou roli v tomto bude hrát její Aspergerův syndrom. Není častým onemocněním, jde však o duševní poruchu (někdy se mluví spíše o handicapu), která dle odborníků částečně znevažuje to, co sama říká. Syndrom se projevuje výrazným egocentrismem doprovázeným neschopností navázat kontakt se svými vrstevníky. Pro lidi s Aspergerem jsou také typické neobvyklé záliby a extrémní emoční citlivost, což se projevilo v Gretině projevu na summitu OSN.

Instagram terčem urážek

Nutno říct, že švédská dívka si svým aktivismem nedělá zrovna přátele. Naopak, její Instagram je permanentním terčem, kde se objevují urážky, opovržení, výsměch, vyhrožování či zesměšňování. Otázkou samozřejmě zůstává, jak se k tomu staví její rodiče, kteří rovněž čelí kritice, že dceru k takovému aktivismu navádí a jsou to právě oni, kdo Gretě dětství ničí. Vystavili byste své dítě takovému tlaku mediálního světa?

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Greta Thunberg (@gretathunberg),

Greta například sdílela svou cestu z Ameriky domů. Vracela se na přepravní lodi, aby eliminovala cestování letadlem, které dle potvrzených informací životní prostředí zatěžuje. Vystavila se ale kritice, že cesta lodí ničí životní prostředí více, než kdyby přeci jen letěla. V době, kdy již začal školský rok, zase čelila kritice kvůli absenci na vyučování.

Přesto však její příspěvky získávají k milionu lajků a ve svých 17 letech ovlivňuje jen na Instagramu skoro 10 milionů lidí. Navzdory kritice, které Greta čelí 24 hodin 7 dní v týdnu, neztrácí na sociální síti úsměv a bojuje dál za svá přesvědčení se vztyčenou hlavou. Je to obdivuhodné, neboť čelí daleko větší pozornosti než kdejaká slavná osobnost. Měla by mít zájmy, které jsou obvyklé pro její vrstevníky? Nebo opravdu vymění dětství za možnost změnit svět a ovlivnit politiky?

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Greta Thunberg (@gretathunberg),

Na Instagram píše kvůli širšímu záběru převážně v anglickém jazyce. A pokud vás zajímají fotky z jejího běžného života i ekologické aktivity, najdete ji pod názvem @gretathunberg.

Zdroj: wikipedia.org, nypost.com

Nejčtenější články