Close search

Chcete být oblíbení mezi lidmi? Dělejte těchto 10 ověřených triků!

Huffingtonpost.com Zdroj: Huffingtonpost.com

Někomu z nás se přátelství nenavazují snadno a ani po společenské stránce na tom není nejlépe. Ovšem díky těmto 10 vědecky ověřeným tipům budete ve svém okolí zaručeně oblíbení. A najdete vytoužené přátelství.

1. Kopírujte

Kopírování neznamená ztrátu osobnosti! Jde o metodu odborně nazývanou „zrcadlení“ a spočívá v nenápadném napodobování druhého člověka. Všímáte si přitom řeči jeho těla, gest a mimiky a přizpůsobujete se jim. Je vědecky prokázáno, že si tím u něj zvýšíte sympatie.

 

2. Řekněte své tajemství

Jedna z nejosvědčenějších strategií, jak si prohloubit vztah s někým jiným! Ovšem nejde to na něj okamžitě vychrlit, klíčem k úspěchu je se ptát.

Konverzaci zahajte obecnějšími otázkami typu, jaké filmy má dotyčný nejraději, a pomalu přecházejte k osobnějších otázkám. Až například zjistíte, kdo je pro něj v životě nejdůležitější.

Jakmile se dozvíte intimní věc o někom, tak on bude mít pocit vzájemné blízkosti a v budoucnu se vám bude chtít svěřovat.

 

3. Buďte co nejčastěji s lidmi

Přátelství vznikají snáze, pokud se vyskytujeme stejném místě častěji, to vyplývá z výzkumu Massachusettského technologického institutu. Z jejich výsledků dále vyplývá, že vysokoškolští studenti bydlící nedaleko se spřátelí snadněji, než ti, kteří za sebou musí podnikat dlouhé cesty. Další výzkumy potvrzují, že větší šanci sblížit se s okolím mají ti, kteří s ním aktivně udržují kontakt. Vytvořte si proto pravidlo se svým známým a choďte každý týden třeba na kávu nebo společně běhejte.

 

4. Buďte dobře naladění

Emoční nákaza, s tímto pojmem přišli experti z Univerzity v Ohiu a Havajské univerzity. Lidé podle nich nevědomky kopírují nálady lidí ze svého okolí. Pokud budete stále pozitivní, přenesete svou náladu na své okolí a to vás za to bude zbožňovat.

 

5. Chvalte…

Zajímavý psychologický jev zvaný „spontánní přenos vlastností.“ Lidé se na vás dívají přesně tak, jak je vidíte a označujete vy.

Jinými slovy pokud vašemu známému řeknete, že je geniální a laskavý, podvědomě vás začne vnímat stejně. A funguje to i s negativním pomlouváním. Pokud budete lidi pomlouvat za zády, spojí si vás s těmito nehezkými vlastnostmi.

 

6. … ale ne tak často

V polovině 60. let byl proveden zajímavý experiment odborníky z Univerzity v Minnesotě. Testoval se vliv lichotek na vznik přátelství. Z výsledků vyplynulo, že největší sympatie chováme k člověku, který nás převážně chválí, ale nebojí se otevřeně říct negativní komentář na náš účet.

 

7. Buďte laskaví a zdokonalujte svoje schopnosti

Vřelost a schopnosti – dva osobnostní atributy, které výrazně ovlivňují, jestli se někomu zalíbíme, nebo ne. Za laskavost (tedy nesoutěživost a přátelskost) vás vaše okolí vnímá jako důvěryhodného spojence. Za schopnosti vás zase okolí respektuje.

 

8. Projevte občas své nedostatky

Kdo je vám sympatičtější? Ten, který správně vyplní kvíz, ale na konci omylem rozlije kávu nebo ten, který exceluje ale bez nehod?

Tento pokus vyzkoušel vědec Elliot Aronson na studentech Univerzity v Minnesotě. A zjistil překvapivé výsledky. Mnohem sympatičtější jsou nám ti, kteří čas od času projeví své nedostatky. Ale všeho s mírou, věčné nešiky škatulkujeme jako ty, na které není spoleh. Proto je důležitý balanc.

 

9. Síťujte

Síťování ve smyslu spřádání pomyslné sítě přátel. V odborných textech se uvádí sousloví „triadické uzavření“. Podle serveru Business Insider k sobě dva lidé mají blíž, mají společného přítele.

 

10. Občas se lidí dotkněte

Experimentu na Univerzitě v Mississippi se zúčastnily číšnice. Ty, které se při vracení drobných krátce dotkly zákazníků na rameni nebo na rukou, získaly podstatně vyšší spropitné než ty, které to neudělaly.

Takové chování je známé jako „podprahové dotýkání“. Jak už nám název napovídá, jedná se o takové doteky, kterých si většinou ani nevšimne. Takže při konverzaci se můžete ve vhodnou chvíli letmo dotknout paže známého nebo ho jemně poklepat na zádech. Vzbudíte v něm podvědomě srdečnost vůči sobě.

Nejčtenější články