Close search

Letos se jede už po 128. Zajímavosti o Velké Pardubické, které jste možná nevěděli

flickr.com Zdroj: flickr.com

V posledních letech se stala Velká Pardubická fenoménem. Je to každoročně nejsledovanější tuzemský dostih. Na pardubické závodiště pravidelně míří tisíce diváků a další tisíce závod sledují v televizi. My už se teď těšíme na tuto výjimečnou událost, která vypukne 14. října na pardubickém závodišti. Za ta léta, kdy se dostihy pořádají, se stalo spoustu zajímavostí, které stojí za zmínku.

1. 17 ročníků VP se vůbec nekonalo

14 ročníků překazily válečné události. V letech 1876 a 1908 zabránily konání dostihů mrazy. Ve druhém případě byl závod o týden odložen, ale i tak bylo počasí proti. V roce 1968 se dostihy nekonaly kvůli politickým událostem.

2. Nejstarší koňský vítěz

Nejstarším koněm byl čtrnáctiletý Unkas, který v roce 1954 Velkou Pardubickou vyhrál. V jeho sedle seděl Ludvík Raimond. V historii byli ještě dva třináctiletí vítězi a čtyři dvanáctiletí.

3. Trojnásobní vítězové

Historie VP zná osm trojnásobných vítězů. Kůň Briganda vyhrál v letech 1875, 77 a 78. Dalším trojnásobným vítězstvím se mohla pochlubit Lady Anne v letech 1891, 94 a 96. Z nejmladšího ročníku se to povedlo koni Orphee des Blins, ten ovládl roky 2012 až 2014.

4. Nejmenší rozdíl vzdálenosti v cíli

Nejmenší vzdálenost v cíli mezi koňmi byl nos. Tato vzdálenost rozhodla ve dvou případech. Poprvé v roce 1886, kdy zvítězil čtyřletý Hanno. Podruhé se to stalo poměrně nedávno, v roce 2010 tímto způsobem vyhrál Tiumen nad Amant Grisem.

5. Jenom jedna žena zvítězila

V roce 1937 se to povedlo klisně Normě v sedle s komtesou Latou Brandisovou. Také jediné ženské trenérce se podařilo dovést koně k vítězství na Velké Pardubické. Byla jí Lenka Horáková, která je podepsána pod hattrickem koně Peruána na sklonku devadesátých let 20. století.

6. Maximální počet koní na startu

Rekordní účast 29 koní na startu zaznamenali pořadatelé při jubilejním 100. ročníku v roce 1990. Do cíle dorazilo 11 koní, přičemž vítězství si odnesla osmiletá hnědka Linbentína. V současnosti je maximální počet účastníků stanoven na 25.

7. Nejmladší a nejstarší jezdec

Nejmladším vítězem se stal Josef Vavroušek, který vyhrál v roce 1956 v sedle Letce. Bylo mu 19 let. Naopak nejstaršímu vítězi bylo 59 let. Vladimír Hejmovský vyhrál v roce 1951. Josef Váňa rekordu unikl o pár dní, v roce 2011, kdy vyhrál s Tiumenem to bylo jen pár dní před jeho 59. narozeninami.

8. Josef Váňa připravil v roli trenéra 9 vítězů

První úspěch v roli kouče si připsal v roce 1996 a poslední v roce 2011 s Tiumenem. Druhým nejúspěšnějším trenérem se stal Čestmír Olehla, kterému se povedlo prosadit vítěze šestkrát a na třetí pozici stanul kouč František Holčák s pěti vítězi.

 

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu