Close search

Kvalitní aktovka je základ, jak vybrat tu pravou?

Tesco Zdroj: Tesco

I když se to na první pohled může zdát jako brnkačka, výběr školního batohu není právě jednoduchý úkol. Obzvlášť pokud má být nejen hezký a funkční, ale také šetrný k zádům školáků. „V obchodě se soustřeďte na funkčnost zipů a pevnost švů – a to hlavně u ramenních popruhů, které ponesou celou váhu batohu. Sledujte i praktické vnitřní členění, vhodná je kapsa na pití a na svačinu. Základem jsou pak samozřejmě polstrovaná a anatomicky tvarovaná záda,“ radí s výběrem Aleš Pavlík, nákupčí školních potřeb společnosti Tesco. Podívejte se, na co dalšího si dát při výběru pozor. Funkční a kvalitní školní batohy pro všechny věkové najdete v síti supermarketů a hypermarketů Tesco.

Jak velký batoh koupit?

Batoh se většinou kupuje na více než jeden rok. Na druhou stranu není vhodné koupit velký batoh s tím, že do něj dítě doroste. První rok nebo dva by totiž příliš velká školní taška poškozovala páteř a spolu s ní i celkové držení těla dítěte. A to za několik ušetřených stokorun rozhodně nestojí. Aby byl batoh velký tak akorát (nebo se tak dal nastavit), nesmí být širší než ramena dítěte. Batoh, za kterým dítě není lidově řečeno ani vidět, možná působí roztomile, ale pro každodenní nošení není vhodný, musí držet hezky uprostřed zad a nesesouvat se ke straně, musí se dát nastavit tak, aby neodstával od zad. Je ideální, když po nasazení není výš než ramena a níž než na úrovni boků (ideálně by měl „končit“ v úrovni beder).

Na co dalšího dát pozor?

Váha samotného batohu je také důležitým faktorem. Na prvním stupni by batůžek neměl vážit víc než 1,2 kg, na druhém pak 1,4 kg. Pozor dejte ale i na příliš lehké batůžky, které jsou vhodné spíše pro občasné nošení a volnočasové aktivity. Lehký batoh z tenkého materiálu toho zpravidla méně unese, pod vahou školních potřeb se může snadno protrhnout. Voděodolná impregnace materiálu nebo zpevněné dno také patří k základním prvkům tašky do školy.

Vidět a být viděn?

Neméně důležité jsou i reflexní prvky, aby bylo dítko vidět v silničním provozu. Pokud je to jediná věc, která vašemu vyhlédnutému batůžku chybí, žádný strach – reflexní prvky se dají přikoupit jako samolepky nebo přívěsky a na batůžek připevnit dodatečně.

Důležité je i správné nošení batohu, na co dát tedy pozor?

Kromě správného výběru batohu je také důležité dohlédnout na to, aby váš školák batoh správně nosil a nepřetěžoval se. Spolu se zdravými zády vám odměnou bude i to, že správně nošený batoh déle vydrží. Důležité je především: Pohlídat, aby dítě nosilo batoh na obou ramenou, nejen na jednom. Úplně zapovězené by měly být školní tašky přes jedno rameno. Zvláště pak v případě, že nevozíte dítě do školy autem a cesta do školy a zpátky trvá delší dobu.

Jak je to s celkovou váhou batohu?

Zejména na základní škole platí pravidlo, že hmotnost batohu by neměla překročit 15 % tělesné hmotnosti dítěte. Důležité je také správně rozložit váhu. Pokud už musíte do batůžku uložit něco těžkého, udělejte to správně. Knihy patří co nejblíže zádům, těžké předměty na spodek batohu. Váhu rozložte rovnoměrně (využijte kapsy na pití a na svačinku), na batoh nevěšte žádná břemena – třeba pytlík na tělocvik nebo pytlík s výtvarnými potřebami.

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu