Close search

Konec štípanců: S tímto geniálním trikem si komáři na vaši zahradu netroufnou

Vygenerováno pomocí AI Zdroj: Vygenerováno pomocí AI

Letní večery jsou jako stvořené pro posezení na zahradě či balkoně, idylku ale často kazí nezvaní hosté – komáři. Naštěstí existuje elegantní a voňavé řešení. Některé rostliny fungují jako přírodní repelenty, které dokážou proměnit vaši terasu v oázu klidu bez otravných štípanců.

Květiny a bylinky, které komáři nesnáší

Mezi nejosvědčenější bojovníky patří afrikány (Tagetes), jejichž silné aroma je pro hmyz nepřekonatelnou bariérou. Nejenže chrání, ale svými květy ozdobí každý truhlík či záhon. Podobně funguje i oblíbená levandule, jejíž uklidňující vůně, kterou milujeme my, komárům vůbec nevoní. Krásně kvete od června do srpna a nejlépe se jí daří na slunných místech. Do této aromatické skupiny patří také rozmarýn, který oceníte jak v kuchyni, tak při odhánění hmyzu od vašeho posezení.

Praktickou volbou jsou i bylinky, které využijete při vaření. Bazalka, zejména její citronové odrůdy, je skvělou volbou na okenní parapet i do zahrady. Intenzivní vůní se pyšní také máta peprná, ideální pro letní drinky a zároveň účinný odpuzovač komárů. Jen pozor, ráda se rozrůstá, proto je lepší ji pěstovat v samostatném květináči.

Jedním z nejznámějších přírodních repelentů je citronová tráva (citronela), jejíž silice jsou základem mnoha komerčních přípravků. Seznam účinných rostlin doplňují také voňavé pelargonie, oregano a dokonce i šanta kočičí (Nepeta), která obsahuje látky s překvapivě silným repelentním účinkem.

Jak na pěstování pro nejlepší účinek

Většina těchto rostlin má podobné nároky. Dopřejte jim dostatek slunce, ideálně šest až osm hodin denně. Zalévejte je pravidelně, ale dávejte pozor na přemokření – půda by měla být dobře propustná. Klíčové je také jejich umístění. Vysaďte je do květináčů a truhlíků poblíž míst, kde trávíte nejvíce času, jako jsou terasy, altány nebo okna ložnice. Pravidelným zaštipováním, například u levandule a rozmarýnu, navíc podpoříte nejen růst, ale i intenzivnější uvolňování vonných silic.

Pro ještě silnější ochranu

Samotná přítomnost rostlin sice pomáhá, jejich sílu ale můžete ještě znásobit. Zkuste mezi prsty promnout pár lístků máty či bazalky a potřít si jimi pulzní body na zápěstí a krku. Sušené bylinky, jako je levandule, se skvěle hodí do vonných sáčků, které můžete rozmístit po domě. Při večerním grilování můžete do ohně přihodit snítku rozmarýnu, která poslouží jako přírodní vonná tyčinka. Nebojte se kombinovat více druhů rostlin v jednom truhlíku – nejenže to vypadá skvěle, ale jejich společný účinek bude o to silnější.

Zdroj: This Is My Garden, Compton Creek MAD, House Beautiful, Gardenia.net, Wayside Gardens

Nejčtenější články