Po
inspirativním projevu na půdě pražské Anglo-American University (AAU) letos na
podzim se kanadská velvyslankyně v České republice, její Excelence Emily
McLaughlin, zapojila do diskuse o klíčových tématech spojujících Kanadu a
Českou republiku. Rozhovor se zaměřil na ženskou roli v diplomacii a reakce na
globální výzvy, jako jsou klimatické změny a bezpečnostní otázky. Tato setkání
poukazují na důležitost mezinárodních vztahů a nezbytnost spolupráce mezi
národy v boji proti globálním problémům. Velvyslankyně McLaughlin zdůraznila,
že klíčem k úspěchu je otevřenost, spolupráce a respekt k rozmanitosti –
hodnoty, které obě země sdílejí.
Mohu začít otázkou o Vašich obecných dojmech z České republiky a života tady jako velvyslankyně?
Žiji tu něco málo přes rok. Vždycky mi chvíli trvá, než se opravdu usadím a přizpůsobím se rytmu nového místa. Mám pocit, že jsem se tu už dost dobře usadila. Práce je fascinující, tým je skvělý. Prozkoumávám více Prahu, ale také oblast mimo město. Nacházím tu mnoho kulturních podobností. Láska Čechů k přírodě je velmi silná. Jsou velmi rodinně orientovaní. Víkendy spousta lidí tráví v přírodě, což já velmi oceňuji. Myslím, že je to dost podobné tomu, jak Kanaďani rádi tráví volný čas. Také je mi blízký český smysl pro humor. A velmi oceňuji český přístup k hudbě. Mnoho lidí tu hraje na nějaký hudební nástroj nebo je nějak zapojených do hudebního světa.
Je něco, po čem se Vám opravdu stýská?
To, co mi chybí nejvíc, je můj nejstarší syn, protože studuje v Kanadě. Je velmi šťastný, ale víte, jako matka jsem smutná, že se nevídáme. Takže rodina, přátelé, ta známá atmosféra domova. Vyrostla jsem v oblasti Vancouveru na západním pobřeží, takže mi chybí moře. Hlavně postrádám čerstvé mořské plody, protože to je jedno z mých oblíbených jídel. Ale obecně, když se stěhuji do zahraničí na misi, snažím se opravdu soustředit na to, abych zažila nový svět, ve kterém zrovna jsem, a být otevřená životu na novém místě.
Kanada a Česká republika: Historie a současnost
Jaké jsou podle vás základy dnešních česko-kanadských vztahů?
Hlavními základy, na které se odkazujeme, jsou lidské vazby. Velká část tohoto vztahu vznikla díky významné migraci do Kanady z tehdejšího Československa během druhé světové války a potom znovu v roce 1968. Když došlo k sametové revoluci, mnoho českých disidentů se z Kanady vrátilo a znovu se zde etablovalo. To vytvořilo velmi silnou kulturní vazbu mezi našimi zeměmi. Naše pouto se opírá také o obchodní a investiční vztahy. Nedávno jsme na ambasádě hostili firmu, která má sídlo jak v Praze, tak v Torontu. Její spoluzakladatelé jsou Čech a Kanaďan a postavili firmu, která je rozkročená mezi oběma světy.
Vzdělání jako most mezi národy
Může vzdělání fungovat jako další most mezi Kanadou a Českou republikou?
Myslím, že ano. Kanadsko-české studentské vztahy jsou většinou na univerzitní úrovni. Je to období života, kdy jste mladí a zažíváte nové věci, a to je opravdu skvělý čas pro studium v zahraničí. Ta čísla nejsou velká – jak čeští studenti v Kanadě, tak kanadští studenti v České republice tvoří podíl kolem 1-2 % mezinárodních studentů, ale stále to pomáhá vytvářet mezi námi propojení. A univerzity to posunují přes různá partnerství s univerzitami v druhé zemi ještě dál. Například AAU má partnerství s Univerzitou Fraser Valley, Univerzita Karlova v Praze má několik partnerství, jedno s McGill University, což je velmi známá univerzita. A když jsem navštívila Masarykovu univerzitu v Brně, bylo skvělé vidět, že moje alma mater, Univerzita Victoria, je na jejich seznamu partnerských institucí. Institucionalizace těchto výměn je opravdu pozitivní. V oblasti výzkumu se snažíme posilovat propojení mezi výzkumníky a profesory, a to jak prostřednictvím výměnných programů, tak společných výzkumných projektů, především v oblastech vědy, technologií a inovací.
Ženy v diplomacii: Síla rozmanitosti
A co se týče diplomacie, co nám můžete říct o roli Kanady při podporování většího zapojení žen do této profese? Vím, že Kanada je v tomto ohledu velmi angažovaná.
Určitě. Jsem žena, takže jsem samozřejmě angažovaná! Myslím, že můj osobní názor je podobný názoru mé země, která tvrdí, že rozmanitost nám dává sílu, že čím více máte inkluzivních hlasů, tím širší paletu názorů budete mít, což vám skutečně umožní vytvářet politiky a dosahovat cílů na rozmanitější úrovni. Z mé zkušenosti jako velvyslankyně v České republice mohu říct, že zde máme opravdu silnou komunitu ženských velvyslankyň. Bylo pro mě opravdu úžasné poznat některé z nich. To, co mě na nich inspiruje, je skutečnost, že jsme opravdu různorodá skupina. Pocházíme z celé řady zemí, ze všech koutů světa. Když se sejdeme, každá z nás přináší jiný nápad a přístup k věci. Realizovaly jsme třeba projekt na Mezinárodní den žen, který se jmenoval H.E.R Story. Jedna z našich velmi talentovaných velvyslankyň napsala krátký článek o každé z nás a o našem původu. Když to čtete, vidíte, jak jsme všechny různorodé. Naše pozadí a zkušenosti jsou velmi, velmi odlišné. Práce s jinými ženami velvyslankyněmi je inspirující. A setkávání se se studenty, jako jsou ti na AAU, je také skvělé. Mluvila jsem na univerzitě s několika mladými ženami, které se zajímaly o to, jak se stát velvyslankyní. Když jsem začínala, nebylo v diplomatických kruzích mnoho žen v seniorních pozicích. I v Kanadě to vyžadovalo hodně práce a úsilí. Ale vždycky povzbuzuji mladé lidi, ať už mají jakoukoli identitu, aby snili ve velkém a zaměřili se na to, co chtějí dělat. Já místo toho, abych se ptala „proč já?“ si pokládám otázku „proč ne já?“ Proč bych se nemohla přihlásit? Musíte věřit sami v sebe a občas vystoupit ze své komfortní zóny, abyste něčeho dosáhli.
Globální výzvy: Klimatické změny a bezpečnost
Když se podíváme na některé globální problémy, kterým v současnosti čelíme, jak dobře si myslíte, že jsou Kanada a Česká republika sladěny v otázce globálního oteplování a přechodu na čistší energii?
Klimatické změny ovlivňují nás všechny. Musíme být sladěni. Je to něco, co dnes ovlivňuje velkou část našeho světa, jak v oblasti extrémních povětrnostních jevů, které, bohužel, Česká republika zažila při záplavách na podzim, tak i v dalších oblastech. Tyto zkušenosti se stávají čím dál častějšími a týkají se čím dál více lidí. Pro mě to jednoznačně zdůrazňuje, že musíme spolupracovat, protože klimatické změny neuznávají žádné hranice. V Kanadě vidíme velký dopad na severu, protože máme velmi širokospektrou geografii, která pokrývá i Arktický kruh. A je to oblast, kde jsou dopady cítit okamžitě, a to nejen na místní ekosystémy, ale i na způsob života, ekonomiku a bezpečnost, včetně migrace. Takže si myslím, že je opravdu důležité pracovat společně, nejen bilaterálně. Kanada například vede Alianci Powering Past Coal, která usiluje o přechod od uhlí k zelené energii, a Česká republika je její součástí. Taková spolupráce je klíčová, protože dopady klimatických změn zasahují nás všechny. Samozřejmě bych si přála, aby to šlo vyřešit jednoduše, ale je to téma, které mě hluboce znepokojuje. Mám obavy o své děti a o svět, který jim jednou předáme. Věřím však, že je nutné začít malými kroky a spolupracovat s ostatními na společném řešení.
Dalším naléhavým problémem v současnosti je, myslím, nestabilita a válka. Vidíte společný pohled na bezpečnost mezi Českou republikou a Kanadou?
Ano, máme společný pohled a společné priority. Obě země jsou členy NATO a jsme silnými spojenci. Transatlantický bezpečnostní vztah je pro Kanadu klíčový. Jsme odhodláni spolupracovat v rámci NATO a s našimi partnery, abychom čelili ruské agresi vůči Ukrajině, ale také dalším problémům, které ovlivňují transatlantické partnerství. NATO nám poskytuje skvělou platformu pro spolupráci. Kanada a Česká republika upřednostňují pravidly řízený mezinárodní řád. To znamená, že mezinárodní právo je dodržováno, ať už se jedná o mezinárodní humanitární právo, nebo sankce uvalené na konkrétní režimy; pro nás tyto nástroje existují z určitého důvodu. Respektujeme multilaterální orgány, jako je Rada bezpečnosti OSN. Ano, má své výzvy, ale jsou to místa, kde bychom se měli setkávat, diskutovat, spolupracovat a hledat řešení. Takže je pro nás velmi důležité pokračovat v práci s partnery, jako je Česká republika, protože se s námi shodují na základních hodnotách pravidly řízeného mezinárodního pořádku. Jako Kanaďané si uvědomujeme, že nejsme samostatnou obrannou silou. Naši jižní sousedé nás v tomto trochu předběhli! Ale myslím, že bychom měli ostatním připomínat, že jsme klíčovým partnerem v transatlantickém vztahu. A také jsme klíčovým článkem v oblasti Indo-Pacifiku a Arktidy, vzhledem k naší geografické poloze. Máme tři oceány, které nás obklopují: Atlantik, Severní ledový oceán a Tichý oceán. A tak se při přemýšlení o našem míru a bezpečnosti díváme do všech směrů. Takže ano, je pro nás důležité pokračovat v těchto rozhovorech, pokračovat ve spolupráci s našimi silnými spojenci, jako je Česká republika, a chránit to, čeho si skutečně ceníme, což je mír, prosperita a bezpečnost.
Kanadské poselství pro mladé generace
Máte pocit, že existují nějaké nové nebo dosud neprozkoumané oblasti, kde vidíte prostor pro spolupráci mezi Českem a Kanadou?
Určitě je stále co rozvíjet v oblasti obchodních a investičních vztahů. Spolupracujeme s kanadskými firmami, které přicházejí do České republiky, stejně jako s českými firmami, které chtějí investovat v Kanadě. A pro obě strany máme podobnou zprávu: Kanada může být odrazovým můstkem do Severní Ameriky, a Česká republika může být odrazovým můstkem do střední a východní Evropy. Firmy mohou přijít a expandovat na další trhy. To je něco, na čem neustále pracujeme na ambasádě: propojujeme firmy, propojujeme potenciální investory. Další oblast, kde určitě vidíme hlubokou potřebu v České republice, je energetická bezpečnost, klimatické změny a přechod na zelenou energii. V Kanadě už máme v této oblasti zkušenosti, pokud jde o technologie a zdroje, jako jsou malé modulární jaderné reaktory, vodík a kritické minerály. Takže máme v Kanadě spoustu zdrojů, zkušeností a know-how a snažíme se vybudovat spojení s Evropou, abychom je mohli sdílet. Myslím, že tu je spousta prostoru pro více spolupráce. A nakonec bych řekla, že naše neochvějná podpora Ukrajiny je něco, na čem se silně shodujeme.
Pokud se vrátíme k těm vazbám mezi lidmi, jsem si jistý, že Kanada je stále otevřena těm mnoha Čechům, kteří rádi navštěvují a užívají si nádhernou přírodu a města?
Samozřejmě, a bude tomu tak i nadále! Navíc Air Canada nedávno oznámila, že od příštího června zahájí přímé lety z Toronta do Prahy. To je pro nás skvělá zpráva, protože současné dva až tři přestupy při cestách mezi Českou republikou a Kanadou představují určitá omezení. Přímé lety výrazně usnadní návštěvy rodiny a přátel a, doufejme, přilákají více turistů v obou směrech. Mít přímé spojení s Torontem je úžasné, ale věříme, že časem dojde i na propojení se západním pobřežím a dalšími částmi Kanady. Jak víte, jde o obrovskou zemi se šesti časovými pásmy, takže přímý let do Toronta je teprve začátek.
Anglo-americká univerzita: Akademický most mezi Českem a světem
Anglo-americká univerzita v Praze, která hostila kanadskou velvyslankyni, se dlouhodobě profiluje jako významný akademický most mezi Českou republikou a anglosaskými zeměmi. Univerzita se zaměřuje na vysokou kvalitu výuky a mezinárodní spolupráci, čímž přispívá k rozvoji vzdělaných lídrů, kteří budou hrát roli v mezinárodních vztazích a globálních výzvách, jak ukazuje i příklad této návštěvy.