
Klasické túje, které po desetiletí tvořily neodmyslitelnou součást českých zahrad, pomalu ztrácejí na popularitě i síle. Důvodem není jen jejich vizuální jednotvárnost, ale především snížená odolnost vůči klimatickým změnám. Dlouhá období sucha, teplotní extrémy a noví škůdci i choroby jim dávají zabrat. Je čas poohlédnout se po odolnějších, vzhledově rozmanitějších a pro přírodu přínosnějších alternativách, které vaši zahradu oživí.
Proč tújím odzvonilo?
Túje, zejména jejich nejpoužívanější druhy, nejsou ve střední Evropě původními dřevinami. Současné klima je pro ně čím dál náročnější, což se projevuje prosycháním, žloutnutím a celkovým chřadnutím. Husté a monotónní stěny z tújí navíc působí sterilně a nenabízejí dostatek úkrytu ani potravy pro ptáky či užitečný hmyz. Starší výsadby často trpí nevzhledným usycháním spodních větví, což kazí celkový dojem z živého plotu.
Čím túje nahradit? Sáhněte po pestrosti
Ideálním řešením je opustit myšlenku jednodruhového plotu a vsadit na smíšenou výsadbu, která kombinuje stálezelené a opadavé druhy. Takový živý plot je nejen odolnější, ale také se proměňuje v průběhu roku a vypadá mnohem přirozeněji.
Mezi nejvíce doporučované náhrady patří habr obecný. Ačkoliv není stálezelený, jeho suché listí často drží na větvích až do jara a poskytuje tak soukromí i přes zimu. Je nenáročný a skvěle snáší řez. Podobně poslouží i ptačí zob, který roste rychle, dobře se tvaruje a jeho květy lákají opylovače.
Pokud trváte na stálezeleném plotu, výbornou volbou je tis červený. Roste sice pomaleji, ale je extrémně odolný, dlouhověký a snese i hluboký stín. Dejte si jen pozor na jeho jedovaté plody. Stále populárnější je také bobkovišeň lékařská s velkými lesklými listy, která roste velmi rychle a dobře snáší stříhání. Do teplejších oblastí se hodí ozdobná cesmína a pro nižší plůtky nebo jako půdopokryvná rostlina poslouží odolný brslen. Z jehličnanů lze sáhnout po některých kultivarech cypřišku, které jsou méně náchylné na choroby.
Více druhů, méně starostí a více života
Pestrá výsadba není jen o kráse. Smíšený živý plot je mnohem odolnější vůči chorobám a škůdcům. Pokud se objeví problém na jednom druhu rostliny, neohrozí to celý plot, jako je tomu u monokultury tújí. Rozmanitá zahrada navíc poskytuje útočiště a potravu pro ptactvo, včely a další prospěšné organismy, čímž podporuje zdravý ekosystém.
Jak na úspěšnou proměnu živého plotu
Plánujete nahradit starý tújový plot? Klíčem k úspěchu je pečlivá příprava. Začněte důkladným odstraněním starých kořenů, půdu pořádně prokypřete a obohaťte ji kvalitním kompostem. Při výběru nových rostlin zvažte podmínky vaší zahrady – kolik slunce či stínu místo nabízí a jakou máte půdu. Nezapomeňte, že pravidelný řez je u většiny druhů klíčový pro udržení hustého a kompaktního tvaru. V prvních letech po výsadbě dopřejte novým keřům dostatek vláhy, aby si vytvořily silný kořenový systém a dobře se ujaly.
Zdroj: ZahradnictviWeiss.cz, Jahodárna Brozany, Dutch Bulbs Blog