
Čištění trouby a varné desky patří k těm méně oblíbeným domácím pracím. Připečená mastnota a zbytky jídla dokážou potrápit, ale naštěstí se nemusíte hned uchylovat k drahé a agresivní chemii. Existují jednoduché a osvědčené způsoby, jak dosáhnout skvělých výsledků s tím, co máte běžně doma.
Nejen ocet a jedlá soda
Když se řekne čištění bez chemie, většině z nás se vybaví právě jedlá soda a ocet. Jsou to sice skvělí pomocníci, ale nejsou jedinou možností. Někdy je mnohem efektivnější vsadit na sílu páry nebo správný postup, který vám ušetří čas i námahu a navíc vás ochrání před nepříjemnými pachy.
Osvědčené metody, které opravdu fungují
Základem přírodního čištění je pasta z jedlé sody smíchané s trochou vody. Je netoxická, levná a účinná, ale vyžaduje delší dobu působení a trochu mechanické práce při stírání. Pokud chcete její účinek posílit, přichází na řadu ocet. Jeho reakce se sodou pomáhá uvolnit i odolnější nečistoty, někomu však může vadit jeho typický zápach.
Skvělou a velmi rychlou alternativou je čištění pomocí páry. Horká pára dokáže uvolnit mastnotu a připečené zbytky, které pak snadno setřete hadříkem. Tato metoda je mimořádně šetrná a zcela bez chemie, i když u velmi silného znečištění nemusí být stoprocentní.
Jak na to krok za krokem?
Než se pustíte do samotného čištění, vyjměte z trouby všechny rošty a plechy. Namočte je do dřezu s horkou vodou a trochou prostředku na nádobí. Hrubé nečistoty z vnitřku trouby odstraňte vlhkou houbičkou nebo plastovou škrabkou – nikdy nepoužívejte drátěnky nebo kovové kartáče, které by mohly poškodit povrch.
Hlavní část trouby potřete hustou pastou z jedlé sody a vody. Nanášejte ji houbičkou nebo v rukavicích a soustřeďte se hlavně na nejvíce znečištěná místa. Nechte pastu působit alespoň několik hodin, ideálně přes noc. Po uplynutí této doby vezměte rozprašovač s octem a postříkejte jím místa natřená sodou. Začne to pěnit, což je znamení, že se nečistoty uvolňují.
Nakonec vše důkladně setřete čistým vlhkým hadříkem, dokud nebude trouba úplně čistá. Pokud spěcháte, můžete vyzkoušet parní trik: do hlubokého plechu nalijte horkou vodu, vložte ho do trouby a zapněte ji na nízkou teplotu asi na 30 minut. Pára nečistoty uvolní a po vychladnutí je snadno dočistíte.
Pár tipů na závěr
Pravidelnost je klíčem k úspěchu. Častější a méně náročné čištění je vždy lepší než jednorázové drhnutí silně připečených vrstev. Pokud vaše trouba disponuje samočisticí funkcí, ať už pyrolýzní nebo parní, vždy se řiďte pokyny od výrobce. U sklokeramických a indukčních desek buďte obzvlášť opatrní a používejte jen měkké houbičky a přípravky určené pro tyto povrchy, abyste předešli poškrábání.
Zdroj: Cronista, Masterclass, Bungalow, Sears Home Services, YouTube