Close search

Fenomén dnešní doby: Fake news aneb nevěřte všemu, co si přečtete

Pixabay Zdroj: Pixabay

Konzumace obsahu na internetu se stala nedílnou součástí našeho života. Jsme zavaleni zprávami, které nás bombardují ze všech stran. V obsahu se jednoduše ztratíme a ne každá informace, kterou si přečteme, musí být pravdivá. Jak se zorientovat v této uspěchané době a dokázat prokouknout fake news?

Vykřičník, vykřičník

Až příště budete číst informace na internetu, zkuste se zaměřit na stylistiku a gramatiku publikovaného textu. Fake news jsou obvykle šířeny velmi jednoduchým a srozumitelným jazykem, kterému dokáže porozumět opravdu každý. Vykřičníky, Caps lock a červeně zvýrazněná slova určitě také nepatří k seriózní informaci. Stačí se na text podívat a můžete odhadnout, jestli ho psal internetový troll.

Do oblak

Fake news pracují s psychikou lidí. Jejich hlavním cílem je šokovat, zvednout vás ze židle či vyděsit. Zpráva se nafoukne do obrovských rozměrů, média se přiživí a lidé mají téma k odpolednímu kafi. Dezinformační weby proto často pracují s daty a čísly tak, aby dosáhli právě tohoto efektu. Buď používají absolutně vymyšlené údaje, nahlíží na čísla neobjektivně a ohýbají jejich význam, nebo propojují informace, které spolu vůbec nesouvisí.

Zpráva se líbí vašemu egu, ale...?

Vybíráme si sami oblečení, obklopujeme se lidmi, se kterými nám je dobře, a pravděpodobně si tak budeme vybírat i média, která chceme číst a poslouchat. Máme tendenci obklopovat se zprávami, které se nám líbí a notují s naším přesvědčením. Realita je ale pouze jedna, jen je na ni nahlíženo z různých úhlů. Zkuste hledat takové informace, které nebudou mít zabarvení růžové ani modré. Vyhledávejte zprávy, které prezentují čistá fakta bez emočního zabarvení.

Za typický příklad dezinformace šířené na internetu můžeme považovat některé zprávy o mladé aktivistce Gretě Thunberg. Existuje nepřeberné množství článků o tom, že má být ovlivňována vysoce postavenými politiky, nebo že byla zaprodána rodiči, aby na celé kauze vydělali. To patrně bude hrát do karet lidem, kteří popírají klimatickou krizi. A jejich stejně skeptickým fanouškům, které to jen utvrdí ve vlastním pohledu na svět.

Chcete zjistit, proč má náš mozek tendenci věřit a šířit fake news? Pokračujte ve čtení ve FOTOGALERII:

 

 

 

 

 

 

 

Nejčtenější články