Close search

Dřevěná podlaha jako ze žurnálu: Naučte se, jak ji zbavit škrábanců a chránit ji jako profesionál

Vygenerováno pomocí AI Zdroj: Vygenerováno pomocí AI

Dřevěná podlaha dodává domovu teplo a eleganci, ale také se na ní snadno objeví stopy každodenního života v podobě škrábanců a prachu. Naštěstí většinu těchto vad na kráse zvládnete opravit sami. Ať už se jedná o drobné povrchové rýhy, nebo hlubší vrypy, správný postup vám pomůže vrátit podlaze její původní vzhled. Klíčem je správně odhadnout hloubku poškození a zvolit tu nejlepší metodu.

Vaše dřevěná podlaha bez škrábanců: Praktický průvodce opravou i údržbou

Než se pustíte do jakékoli opravy, musíte poškozené místo dokonale vyčistit. Prach a drobné nečistoty by totiž mohly při opravě napáchat ještě více škody. Nejprve použijte vysavač s nástavcem na parkety nebo mop z mikrovlákna, abyste odstranili veškerý volný prach. Následně podlahu otřete hadříkem s malým množstvím čisticího prostředku určeného speciálně pro dřevo. Vyhněte se agresivním chemikáliím, které by mohly poškodit lak, a na závěr povrch vždy důkladně osušte.

První pomoc pro drobné vady na kráse

S povrchovými škrábanci, které nezasahují hluboko do dřeva, si často poradí i jednoduché triky. Velmi oblíbená je „ořechová metoda“, kdy po poškozeném místě několikrát přejedete čerstvě rozlousknutým vlašským ořechem. Oleje a barvivo, které ořech obsahuje, dokážou jemnou rýhu skvěle zamaskovat. Po pár minutách působení jen setřete přebytečný olej měkkým hadříkem. Podobně funguje i směs jablečného octa a olivového oleje v poměru 1:1. Naneste ji na škrábanec, nechte několik hodin působit a poté vyleštěte.

Pokud domácí metody nestačí, sáhněte po retušovacích fixech nebo voskových pastelkách v odstínu vaší podlahy. Tyto pomůcky jsou ideální na světlé škrábance, které narušily pouze vrchní vrstvu laku.

Hlubší rýhy vyžadují větší péči

Pokud je škrábanec hlubší a prošel vrstvou laku až do samotného dřeva, budete potřebovat důkladnější přístup. Po očištění místa jemně přebruste okolí rýhy brusným papírem s velmi jemnou zrnitostí (například 180 a výše) a vždy postupujte ve směru vláken dřeva. Po broušení povrch opět pečlivě vysajte.

Nyní přichází na řadu výplň. Použijte tmel na dřevo v odpovídajícím odstínu, který nanesete malou špachtlí přímo do rýhy. Po důkladném zaschnutí tmelu můžete místo znovu lehce přebrousit, aby bylo dokonale hladké. Pokud po opravě zůstane viditelný barevný rozdíl, můžete ho zakrýt speciálním fixem nebo lazurovací tužkou na dřevo.

Co dělat s rozsáhlým poškozením?

Je-li vaše podlaha posetá desítkami drobných škrábanců nebo má několik větších vrypů, zvažte rozsáhlejší renovaci. Jednou z možností je takzvané přeleštění a nanesení nové vrstvy laku (buff and recoat), což je ideální svěřit odborníkům. Tento proces celou podlahu oživí a sjednotí její vzhled bez nutnosti kompletního a drahého broušení. U lokálních oprav hlubších rýh je nejdůležitější trefit správný odstín a povrchovou úpravu. Než se pustíte do práce na viditelném místě, vyzkoušejte si zvolený postup a materiály na kousku podlahy, který je schovaný například pod nábytkem.

Nejlepší oprava? Žádná! Jak škrábancům předcházet

Nejúčinnějším způsobem, jak udržet podlahu krásnou, je prevence. Vybavte veškerý nábytek, zejména židle a stoly, ochrannými plstěnými podložkami a pravidelně kontrolujte, zda se pod nimi nedrží prach a nečistoty. Podlahu pravidelně vysávejte a vytírejte jen lehce navlhčeným mopem – dlouhodobý kontakt s vodou dřevu škodí. Pokud máte domácí mazlíčky, udržujte jejich drápky krátké, abyste minimalizovali riziko hlubších vrypů. Pravidelná a šetrná péče výrazně prodlouží životnost vaší podlahy a oddálí nutnost složitějších oprav.

Zdroj: Express.co.uk, Tekaflooring.co.uk, Todayshomeowner.com, Avalon Flooring, Romerohardwoodfloor.com

Nejčtenější články