
Boj s prachem je nekonečný příběh, ale s několika chytrými triky můžete docílit toho, že se na vašem nábytku nebude usazovat tak rychle. Klíčem je kombinace pravidelné péče, správných pomůcek a několika preventivních kroků. Pojďme se podívat, jak na to, abyste mohli uklízet méně často a přesto si užívat čistou domácnost.
Správné vybavení je základ úspěchu
Zapomeňte na péřové prachovky, které prach často jen rozvíří po místnosti. Skutečným hrdinou v boji proti prachu je utěrka z mikrovlákna. Díky své jedinečné struktuře dokáže zachytit i ty nejjemnější částice, aniž by je pouštěla zpět do vzduchu. Na dřevěný nábytek ji používejte suchou nebo jen mírně navlhčenou, abyste předešli poškození povrchu vodou. Na hladké povrchy je vlhké utírání naopak velmi efektivní. Nezapomínejte přitom otřít nejen horní plochy, ale také boky, přední části a nohy nábytku.
Při výběru čisticích prostředků buďte opatrní. Vyhýbejte se přípravkům s obsahem amoniaku, které mohou povrch dřeva dlouhodobě poškozovat. Po důkladném otření můžete na nábytek nanést kvalitní leštěnku, ideálně bez silikonů. Ta na povrchu vytvoří jemný antistatický film, který dalšímu usazování prachu zabrání.
Jak na prach vyzrát dřív, než se usadí?
Čistý domov začíná čistým vzduchem. Pravidelně větrejte, ale pokud je venku větrno, prašno nebo vrcholí pylová sezóna, nechte okna raději zavřená. Skvělým pomocníkem jsou sítě proti hmyzu a prachu. Velký kus práce odvedou také čističky vzduchu s HEPA filtrem, které ze vzduchu účinně odstraňují jemné prachové částice a snižují tak jejich usazování na nábytku.
Prach se také rád drží v textiliích. Pravidelným praním povlečení a závěsů, ideálně jednou týdně, výrazně snížíte množství prachu i roztočů v domácnosti. Dbejte také na čistotu koberců a rohožek. A když přijde na úklid podlah, dejte přednost vysávání před zametáním. Metla totiž prach zbytečně rozptýlí zpět do vzduchu, zatímco vysavač ho spolehlivě pohltí.
Na technice záleží aneb jak utírat prach efektivně
Než se pustíte do práce, odstraňte z nábytku všechny předměty. Jen tak se dostanete na celou plochu a nebudete prach pouze přenášet z místa na místo. Zlaté pravidlo úklidu zní: postupujte vždy shora dolů. Začněte u stropních svítidel a poliček a pokračujte směrem k nižším kusům nábytku. Prach tak nebude padat na již uklizené povrchy. U citlivějších materiálů buďte opatrní na přílišný tlak a používejte jen jemné textilie.
Abyste si nábytek neponičili, nikdy nepoužívejte abrazivní houbičky nebo drsné materiály, které by mohly povrch poškrábat. Pokud jste alergici, nezapomínejte při úklidu na vlastní ochranu – rukavice a případně i rouška jsou skvělými pomocníky.
Zdroj: mszizkovakrnov.cz, Zerorez, Klekktic, MerryMaids, Ecovacs