Close search

Cítíte se osaměle? Podle odborníků to zvyšuje riziko předčasného úmrtí až o polovinu

Pixabay.com Zdroj: Pixabay.com

Osamělosti se obvykle nepřisuzuje vážnost, je to pocit, jaký čas od času zažívá každý. Jenže když je jí opravdu hodně, může to dopadnout špatně.

Tradiční názor, že osamělost roste s věkem, podle vědců nemá žádné opodstatnění. Ve skutečnosti se podle průzkumů cítí víc osaměle mladší generace.

Terč samoty? Mladý muž ve vyspělé zemi

Vědci zjistili, že mladí lidé, zejména muži v individualistických společnostech, se mohou cítit osamělejší než starší lidé a ženy. Charakteristickým znakem takové společnosti je, že se klade víc důraz na jednotlivce než na celou skupinu. A prioritou je individualizmus.

Ze společné studie tří univerzit v Exeteru, Manchesteru a Brunelu vychází, že mladý muž, žijící v individualistické zemi jako je Anglie nebo USA, pocítí osamělost s větší pravděpodobností než starší žena v kolektivistické společnosti typu Číny nebo Brazílie.

Osamělost pramení z pocitu, že člověk nevnímá své sociální vazby jako dostatečné. A i když mladší generace díky sociálním médiím udržují spoustu kontaktů a vztahů, nijak to nesnižuje jejich osamělost. Neméně důležitý je i fakt, že přiznání osamělosti, zejména u mužů, následně ve výrazně individualistických kulturách přispívá k jejich stigmatizaci. Problém se tedy neřeší, jen zhoršuje.

Smrtící osamělost

Není to jenom běžný pocit, ale také problém duševního zdraví, který může vést až k předčasnému úmrtí. To je o 50 % pravděpodobnější než u lidí, kteří udržují pevnější společenské kontakty. Samozřejmě ty reálné, ne jenom přes sociální sítě. Sociálně izolovaní jedinci jsou také vystaveni většímu riziku kardiovaskulárních potíží. Další studie propojují osamělost s různými zdravotními riziky, včetně zvýšených hladin stresových hormonů, deprese nebo zánětu.

Britská studie publikovaná v periodiku PLOS Medicine také varuje, že osamělost může mít stejný zdravotní efekt jako vykouření patnácti cigaret.

A jak poznáte, že se cítíte osamělí až příliš? Změní se třeba váš spánkový cyklus. Osamělost může přitahovat k hmotným věcem a jejich hromadění. Podle studie Univerzity v Yale u někoho jako náhradní společník funguje dlouhá horká sprcha, která maří pocit osamělosti.

Texaská univerzita zase nepotěší fanoušky seriálů, respektive ty, kteří holdují tzv. binge watching, kdy shlédnou celou sezonu najednou. Lidé se raději zaměstnají seriálem, než aby čelili negativním pocitům. Neméně důležitý příznak je také to, že osamělí lidé mají zvýšenou hladinu stresových hormonů. Jsou pak citlivější a ve stresu i za normálních podmínek.

Zdroj: thehealthsite.com

Nejčtenější články