Close search

Boj o Zlatého slavíka aneb Jak Karlu Gottovi uzmuli cenu Waldemar Matuška a Miro Žbirka

Wikimedia Commons/František Ortmann Zdroj: Wikimedia Commons/František Ortmann

Zlatého slavíka, tedy anketu popularity československých hudebníků, nahradil v roce 1996 Český slavík, který se po delší pauze vrací dnes večer. Dlouhá léta byl nezpochybnitelným králem anket Karel Gott. Někdy mu ovšem prvenství „vyfoukli“ kolegové.

Anketu Zlatý slavík připravoval v letech 1962–1991 časopis Mladý svět. Protože v ní hlasovala veřejnost, výsledky byly někdy upraveny tak, aby vyhovovaly režimu. Třeba za rok 1970 měla v ženské kategorii vyhrát Marta Kubišová, která ovšem nebyla „pohodlná“ a už měla zákaz vystupování. Došlo tak nejen k manipulaci s hlasy, ale rovněž ke sloučení mužské a ženské kategorie. Tehdy suverénně vyhrál Karel Gott.

Karel Gott, Waldemar Matuška a Miro Žbirka

Úplně prvním Zlatým slavíkem se v roce 1962 stal Waldemar Matuška. A i když by se mohlo zdát, že pak už navždy převzal otěže Karel Gott, není to tak docela pravda. Matuška, který jak v Divadle Semafor, tak sám zažíval zlatou dekádu, získal tuto trofej také v roce 1967.

Karel Gott se pak vrátil do sedla na dlouhých 14 let a až v roce 1982 se jeho do té doby neotřesitelná pozice začala lehce drolit. Tehdy totiž, po zisku Bratislavské lyry, ovládl i díky písni Atlantida všechny žebříčky Miro Žbirka. Naštěstí to pro něj už neznamenalo útlum jako v roce 1977, kdy po úspěchu se skupinou Modus na Bratislavské lyře nemohl nahrát novou desku a režim mu povoloval jenom koncertování.

Do roku 1991, kdy anketa skončila, zvítězil Karel Gott už „jenom“ čtyřikrát. Dva Zlaté slavíky uzmuli Slováci (Peter Nagy a Pavol Habera) a tři Dalibor Janda. V letech 1997–2017 fungovala anketa pod názvem Český slavík a tady už byla převaha Karla Gotta jasnější, vyhrál dvacetkrát a k tomu se dvakrát stal Absolutním slavíkem. V pěvecké kategorii jej pouze v letech 1998 a 2012 vystřídali Daniel Hůlka a Tomáš Klus. Dnes se Český slavík vrací v nové podobě a v dvanáctce zpěváků, které vybrali fanoušci v online hlasování, je opět Tomáš Klus.

Zdroje informací:
Ceskyslavik.cz
Wikipedia.org: Zlatý slavík, Český slavík
Plzen.rozhlas.cz: První ročník Zlatého slavíka

Nejčtenější články