Close search

Plyšáci, skákající pružiny: Bláznivé nápady a chyby, které z podnikatelů udělaly miliardáře

pixabay Zdroj: pixabay

Vynikající nápad a správné časování dokáží podnikatelům a tvůrcům výrobku přinést neuvěřitelné bohatství a úspěch. Někdy ale chyba dokáže vydělat mnohem více než původní promyšlený plán. Kterým podnikatelům se podařil husarský kousek a díky svému bláznivému nápadu nebo chybě dokázali vydělat miliardy?

Správné načasování a jeden dobrý nápad dokáží někdy v podnikání zázraky, nad kterými zůstává rozum stát. Některé nápady, které posloužily k vytvoření populárních produktů, totiž vznikly buď jako omyl, nebo byly natolik bláznivé, že by si nikdo nedokázal představit jejich úspěch. Přesto se v těchto případech přesný opak stal pravdou a investice do nápadů se podnikatelům skutečně vyplatila.

Plyšácké šílenství

V roce 1993 podnikatel Ty Warner vytvořil malé plyšové hračky pod názvem Beanie Babies. Jeho společnost Warner Ty Inc. pak následně vydělala neuvěřitelných 700 milionů dolarů (přibližně 20 miliard korun) za pouhý jeden rok díky prodeji jednoho produktu za 5 dolarů (143 korun). V roce 1999 se firma již mohla pochlubit výdělky v hodnotě 1 miliardy dolarů. Zajímavé bylo rozhodnutí samotného podnikatele Warnera, který zcela odmítal prodej hraček ve velkých obchodních řetězcích a naopak své výrobky posílal do malých lokálních hračkářství. Dokonce se rozhodl pro speciální nařízení, kdy jeden zákazník měl možnost si koupit pouze omezené množství Beanie Babies. To vedlo k šílenství, kdy si lidé tyto hračky začali prodávat mezi sebou za tisíce dolarů. Nyní se Ty Warner může díky svému nápadu pochlubit majetkem v hodnotě 2,6 miliardy dolarů (58,5 miliard korun).

Hračka za miliardy

Kovová, plastová mnohobarevná skákající pružina, která dokáže sejít jakékoli schody a přitom pobavit přihlížející, přinesla velký úspěch a majetek svému vynálezci Richardu Jamesovi. Tato hračka se ale vlastně zrodila zcela náhodou při chybě, které se James jako námořní inženýr při práci dopustil. I když mu trvalo několik let, než vytvořil správný tvar i rozměry této hračky, jeho práce mu přinesla přes 350 milionů prodaných produktů a více než 3 miliardy dolarů výdělku (přibližně 84 miliard korun).

Děsivý kamarád

David Hampton a Caleb Chung vydělali hračkářské společnosti Tiger Electronics velké peníze. Jak to dokázali? Vytvořili totiž ikonickou hračku devadesátých let - mluvícího Furbyho. Toto elektronické zvířátko, které je napůl křečkem a napůl sovou se stalo skutečným hitem. Furby je trochu nelogickou a děsivou postavičkou, jelikož má tendence promlouvat nesmyslné fráze, kdykoli ho to napadne, takže vás mohl klidně vzbudit svojí chůzí a mluvením uprostřed noci. Přesto si Furby získal velkou popularitu a společnosti přinesl nejméně 500 milionů dolarů (přibližně 15 miliard korun). Zajímavou skutečností je, že americká Národní bezpečnostní agentura v roce 1999 Furbyho zakázala, jelikož hračky považovala za nástroj čínské špionáže.

Podívejte se na bláznivé nápady, které jejich autorům přinesly obrovské peníze. Představí vám je NAŠE FOTOGALERIE.

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu