Close search

Ženy a Velikonoce: Mohou se ujmout pomlázky, existuje také dívčí koleda

Freepik Zdroj: Freepik

Velikonoce nejsou jenom o tom, že muži jdou na koledu a sešlehají ženy pomlázkou. Ty to totiž mohou dělat také. Přečtěte si méně známé zajímavosti o Velikonocích.

Zvyk šlehání žen pomlázkou se datuje minimálně do 14. století. V průběhu let se objevila také její obrácená verze, které se říká třeba ženské právo. Ženy díky tomu mohly vymrskat muže na Velikonoční pondělí odpoledne nebo v úterý.

Velikonoce v područí žen

Dnes se říká, že ženy mohou vzít pomlázku do rukou a použít ji jenom tehdy, když je zrovna přestupný rok. Ve skutečnosti je to ale trochu jinak. Dámy nemusí čekat čtyři roky.

"Tradice dívčí pomlázky je podle dostupných informací stará minimálně sto let. Je jedním ze specifických zvyků Podorlicka a dodržuje se především na Rychnovsku, Vamberecku, Dobrušsku, Opočensku, Náchodsku i v mnoha dalších obcích. Zajímavé je, že tato tradice nejen přežila, ale v dnešní době její obliba i narůstá, dívčí pomlázka se pořádá například i v mateřských školkách," vysvětlila Deníku etnoložka Pavla Bláhová.

Takzvaná dívčí koleda měla své místo dva týdny před Velikonočním pondělím, tedy na Smrtnou neděli. Tento den byl spojen se slavnostním průvodem, který vynesl a do potoka hodil Moranu. Šlo o ukončení zimy. Nové roční období, respektive počátek nového života, provázel průvod děvčat. Jako symbol nového života nosily vršek mladého stromu, kterému se říkalo líto. Kromě toho dívky zpívaly písně, chodily od jednoho domu ke druhému a koledovaly.

"Z těchto tradic se pravděpodobně vyvinula v našem regionu dívčí koleda, kdy dívky „vyměnily“ líto za pomlázku neboli binovačku. Ženy šlehají muže a při této příležitosti je zároveň i zvou na Velikonoce k sobě. Za svou koledu pak dostávají sladkosti, vajíčka nebo jiné drobnosti," dodala Bláhová. Takže, dámy, máte to ve svých rukou...

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Pomlázka
Denik.cz: Holčičí pomlázka. Když ženy jdou s opentlenými vařečkami na muže

Nejčtenější články