Close search

Život po rozvodu: V pozdějším věku se ženy nové situaci přizpůsobují hůř než muži, nepomůže jim ani další láska

Freepik Zdroj: Freepik

Vědci zkoumali užívání antidepresiv v období před rozvodem a po něm. Ukázalo se, že ženy je berou častěji než muži. Nezlepší se to ani poté, co si najdou nového partnera.

Dlouhodobá studie publikovaná v Journal of Epidemiology & Community Health naznačuje, že ženy mohou mít větší problémy než muži, pokud jde o emocionální vyrovnání s rozvodem nebo koncem vztahu.

Rozvod v pozdějším věku nedělá ženám dobře

Studie se zaměřila na lidi ve věku od 50 do 70 let. Zatímco obě pohlaví zvýšila užívání antidepresiv před rozvodem a bezprostředně po něm, ženy je užívaly více než muži. Pokud se jim povedlo najít si nového partnera či partnerku, bylo spojeno s mírným snížením užívání antidepresiv u obou pohlaví. U žen šlo ale jen o krátké období.

Vědci tvrdí, že částečné zotavení a nárůst užívání antidepresiv naznačuje, že ztráta partnera může přinést stresující změny v životě. Jde třeba o snížený příjem domácnosti nebo absence nějakých jistot. Toto přetrvává nebo se to postupem času ještě hromadí.

Zajímavé ale je, že ženám moc nepomáhá ani nová láska. Vědci totiž zaznamenali menší pokles užívání antidepresiv spojený s dalším vztahem u žen než u mužů. Může to souviset s tím, že manželství prospívá duševnímu zdraví mužů ve větší míře než ženám...

Zdroje informací:
Scitechdaily.com: Finding Love Again Isn’t Enough: Women Find It Harder To Adjust to Late-Life Divorce Than Men
Jech.bmj.com: Trajectories of antidepressant use before and after union dissolution and re-partnering in later life: a prospective total population register-based cohort study

Nejčtenější články