Close search

Proč je ženám víc zima: Podle vědců chtějí mít klid od mužů

Freepik Zdroj: Freepik

Podle studie publikované v časopise Global Ecology and Biogeography je ženám víc zima proto, aby si mohly užít klid. A stejné to je i u mnoha druhů ptáků a savců.

Když jste na procházce s partnerem a ochladí se, je pravděpodobné, že vám začne být zima dřív než jemu. Vědci zjistili, že stejné to je i u některých zvířat. Samice preferují útulné a teplé doupě, zatímco samci pobíhají po venku bez ohledu na teplotu. Vědci se domnívají, že ženy se tak vyvinuly, protože to udržuje páry oddělené a zabraňuje jejich střetům.

Ženy chtějí mít klid a ticho

Muži a ženy cítí teplotu jinak. Tento rozdíl v tepelném vjemu nevznikl proto, abychom se s partnery hádali kvůli klimatizaci, ale spíše naopak. Z evolučního hlediska je to určeno k tomu, aby se pár od sebe vzdaloval, aby si každý mohl užít trochu klidu a ticha," řekl Eran Levin z Tel Avivské univerzity pro The Sun.

Levin se podílel na studii, která ukázala, že tento jev není obvyklý pouze u lidí. Samice mnoha druhů ptáků a savců preferují teplejší prostředí než samci a v určitých obdobích tyto preference způsobují segregaci mezi pohlavími. Například samice se k sobě častěji choulí, aby se zahřály, zatímco samci si udržují větší vzdálenost a vyhýbají se vzájemnému kontaktu.

U stěhovavých druhů ptáků tráví samci zimu v chladnějších oblastech než samice, které se snaží vyhnout průvanu. A třeba netopýří samice mají tendenci se k sobě choulit v útulném koutě, zatímco samci se raději „rozkládají“ v průvanu. U mnoha savců, dokonce i u druhů, které celý život žijí v párech nebo ve smíšených skupinách, samci preferují stín, zatímco samice sluneční světlo.

Studie publikovaná v časopise Global Ecology and Biogeography také naznačuje, že oddělení samců a samic snižuje soupeření o zdroje potravy a udržuje oddělené samce, kteří mohou být agresivní a ohrožovat potomky.

Zdroje informací:
Onlinelibrary.wiley.com: An alternative hypotesis for the evolution of sexual segregation in endoterms
Thesun.co.uk: MYSTERIOUS GIRL Scientists ‘solve’ the mystery of why women are always colder than men

Nejčtenější články