Close search

Bilancování středního věku: Jak nepodlehnout krizi a vyjít z ní jako vítěz?

Pixabay.com Zdroj: Pixabay.com

Většina z nás si v sobě nese své dětské sny nebo naděje rané dospělosti. V mládí však máme nadnesené představy o životě. Většinou neodpovídají realitě, jednoduše proto, že nejsou založeny na zkušenostech. Zkušenosti přicházejí až s věkem.

Když ve středním věku začínáme srovnávat svoji minulost, prožité zkušenosti, výhry i prohry, nevyužité příležitosti, nenaplněné představy a sny, přichází rozčarování. Není divu, že se objevují nepříjemné pocity, úzkosti a deprese. Nedosáhnout vytyčených cílů, a co hůř, přijmout fakt, že jsou ony cíle navždy nedosažitelné, je samo o sobě depresivní.

Optimismus jako základ

Krizi středního věku prožíváme jako ztrátu iluzí o životě, ale také uvědomování si vlastní smrtelnosti a svých omezení. Snadno se proto podléhá skepsi. Lehce pak člověk hledá řešení v zastírání skutečnosti a popírání vlastního stárnutí. Na druhé straně nabízí taková krize i příležitost posunout svůj život k lepšímu. „Všechno zlé je pro něco dobré,“ píše ve svém článku psycholog Tomáš Novák. Jako jednu z metod zvládnutí krize radí tzv. pozitivní přeznačkování - depresi a rezignaci nahradit aktivitou směrovanou k nové výzvě.

Teprve na základě reálných prožitků dokážeme skutečně objektivně zhodnotit své schopnosti. Můžeme si také nastavit cíle, které budou splnitelné. I to patří k bilancování středního věku, kdy víme vše o svých slabých i silných stránkách. Již máme dost zkušeností pro relevantní odhad. Tentokrát si své cíle můžeme nastavit realisticky.

Pokud půjde o rozumné cíle odpovídající vlastním možnostem, na jejich plnění není nikdy pozdě. Optimistický přístup je ostatně jedním z klíčů, jak krizí středního věku projít bez újmy. Avšak je třeba dát pozor na přecenění vlastních schopností.

Touha být stále mlád a zdráv

Střední věk přináší i tělesné změny. Mnohdy prohlubují psychické potíže, protože je těžké se s nimi vyrovnat. Na druhé straně to může být impulsem pro pozitivní změnu.

Projevem krize středního věku může být i to, že o sebe žena či muž začne víc dbát. Někteří mohou začít s pravidelným pohybem a konečně se dostat do kondice, další se zase naučí odpočívat, relaxovat a najít si čas na své záliby. V rozumné míře to může jedině prospět.

JAK NEPODLEHNOUT KRIZI STŘEDNÍHO VĚKU? TO SE DOZVÍTE VE FOTOGALERII:

Nejčtenější články