Close search

Zůstat, nebo odejít? Po těchto 8 otázkách budete mít jasno, jestli s partnerem zůstat, či nikoliv

pixabay Zdroj: pixabay

Každý, kdo navazuje vztahy s jinými lidmi a hledá toho pravého nebo tu pravou, někdy zažil dilema, zda s někým zůstávat, nebo ze vztahu odejít. Někdy je to dost těžké, protože rozum nám říká, ať odejdeme, ale srdce nám našeptává něco jiného. Jak tedy poznat, zda udělat rázné rozhodnutí nebo tomu dát ještě šanci?

Poznat, zda máme zůstat v nějakém vztahu nebo je čas odejít, patří k nejtěžším rozhodováním, kterým můžeme v životě čelit. K našemu životu však patří potřeba naučit se rozeznávat, kdy určitý vztah dospěl ke svému konci a kdy je na čase z něho odejít. Protože ne všechny vztahy, které během života máme, jsou vztahy, ve kterých máme být po celý život. Ale rozhodně bychom neměli nikdy dělat žádná trvalá rozhodnutí na základě nějakých přechodných pocitů.

Když už se dostaneme do takové situace, pomůže nám pár otázek, které bychom si měli v této situaci položit:

1. Posiluje nám tento vztah naše zdraví, nebo ho naopak oslabuje? Dává nám tento vztah energii, nebo naopak nám ji bere?

Obecně bychom měli být v takových vztazích, které nás posilují a rozvíjejí.

2. Pomáhá nám tento vztah rozvíjet naše nejlepší možnosti? Drží nám náš partner palce? Podporuje nás? Nebo nám tento vztah brání v rozvoji toho, co v nás je? Chce náš partner skutečně naše dobro, nebo sleduje jenom záměry svého ega?

3. Můžu být v tomto vztahu skutečně sám sebou?

Pokud se v kterémkoliv vztahu necítíme dobře, nemůže to fungovat. Nemůžeme z toho nikoho obviňovat, zkrátka kdy mezi vámi a partnerem není ta správná rezonance, nic s tím nenaděláte. Láska a soulad se nemůžou vynucovat, buď ve vztahu jsou, nebo ne.

4. Můžeme v přítomnosti našeho partnera říkat všechno to, co si skutečně myslíme? Aniž bychom se báli, že nás odsoudí nebo nepochopí? Můžeme před partnerem říkat, jak se cítíme a nebojíme se, že by naše pocity nebral vážně? Někteří partneři nám budou říkat, jak se cítíme a popírat naše skutečné pocity a to je špatně.

5. Vytváříme spolu ve vztahu harmonii nebo dochází často k nedorozumění?

6. Můžeme být s partnerem citově otevření? Můžeme mít v přítomnosti partnera dobrý pocit z toho, jací jsme? Anebo se v nás náš partner snaží vyvolat pocit nedostatečnosti a viny? Potom je na místě z takového vztahu zcela určitě odejít.

7. Dokážu si s tímto člověkem představit jasnou budoucnost?

8. Vnímá partner naši hodnotu?

Pokud jsme ve vztahu, kde náš protějšek naši hodnotu nevnímá, tak bychom měli mít k sobě dostatek respektu a z takového vztahu odejít. Zároveň bychom měli mít dostatek síly odejít ze vztahu, který nás jakýmkoliv způsobem zraňuje a také mít trpělivost a počkat si na vztah, který nás bude naplňovat.

Zůstat ve vztahu bychom měli tehdy, když se společně vyvíjíme, když to, že se oba v průběhu vztahu měníme, náš vztah posiluje a neničí. Když oba jsme schopni vzájemně respektovat změny toho druhého. Pokud jsme dospěli k rozhodnutí, že bude lepší náš vztah opustit, tak je velice dobré si najít nějaké nové aktivity, na které jsme třeba předtím neměli čas a kde můžeme potkávat nové lidi.

Odpověďmi na výše uvedené otázky jste si sami odpověděli, zda stojí za to, být s člověkem, se kterým jste nyní, anebo se pokusit najít lepší, vyhovující protějšek, u kterého si bezpečně na všechny otázky kladně odpovíte.

Nejčtenější články