Close search

Ztracená umělecká díla. Příběhy miliardových pokladů, na které se roky prášilo na půdě

Wikimedia Zdroj: Wikimedia

Kdo by si nepřál alespoň jednou v životě najít poklad? Francouzská stařenka z města Compiègne měla jednu takovou vzácnost dlouhé roky na očích. Na chodbě jí visel obraz italského malíře Cimabueho, který se nyní prodal v dražbě v přepočtu za 614 milionů korun. Podobný nález přitom není v moderních dějinách ojedinělý. Jaké další umělecké skvosty se poštěstilo najít mezi harampádím?

Osud vzácné malby gotického mistra Cimabueho ze 13. století před pár dny obletěl celý svět. Francouzská rodačka dlouhé roky hleděla na unikátní ztracené umělecké dílo a neměla o tom ani ponětí. Její rodina se totiž domnívala, že na chodbě, kde se mimochodem i vařilo, visí obyčejná náboženská ikona. Obraz o velikosti 20×26 cm se však v neděli prodal v dražbě za 24 milionů eur, v přepočtu tedy za 614 milionů korun. Tady je výběr nejzajímavějších uměleckých nálezů za poslední roky.

Nelíbivý Pollock

Když v roce 1991 vešla Teri Horton v kalifornském městě San Bernardino do malého obchůdku se smíšeným zbožím, hledala jen levný dárek pro kamaráda. Když narazila na obrovské plátno plné různobarevných šmouh a kapek, netušila, že vyhrála umělecký jackpot. Její pozornost si totiž získalo plátno legendárního umělce Jacksona Pollocka.

Zajímavé je, že i když se jí obraz vůbec nelíbil, rozhodla se ho za pět dolarů (přibližně 130 korun) pořídit. Příteli se ale dárek také nezamlouval. Pollockovo dílo nakonec skončilo v zahradním výprodeji, kde si ho všiml učitel umění a Teri Horton na vše upozornil. Její reakce na komentář profesora údajně byla: „Kdo to sakra ten Pollock je?“ Od té doby se žena snaží potvrdit pravost díla. Jeho hodnota se odhaduje na 50 milionů dolarů (1,12 miliardy korun).

Zaprášený Caravaggio

Velké překvapení čekalo v roce 2014 na majitele domu ve francouzském městě Toulouse, když kvůli protékající střeše otevřel nepoužívaný prostor v podkroví. Ve špinavém a vlhkém koutě našel zaprášený obraz, o němž si myslel, že by snad mohl mít alespoň nějakou cenu.

Zavolal proto svému známému, dražiteli umění Marcu Labarbeovi. Ten potvrdil, že se jedná o velmi cenné dílo. Majitel domu totiž v podkroví objevil dlouho ztracený obraz Judita a Holofernes renesančního umělce Caravaggia. Nyní se cena obrazu odhaduje na čtyři miliardy korun.

Rekordní objev

Skutečně neuvěřitelný objev se však podařil německé policii a celníkům, kteří našli v mnichovském bytě sběratele Cornelia Gurllita 1379 kusů vzácných obrazů a dalších uměleckých artefaktů. Gurllitův otec pracoval jako prodejce a dražitel umění a spolupracoval s nacistickým režimem, který vzácná a drahá díla zabavoval před a během druhé světové války židovským majitelům. Z rekordního množství artefaktů bylo jasné, že Gurllitův otec si také mnohá díla nechal pro sebe.

Ve sbírce, která byla oceněna na neuvěřitelných 1,35 miliardy dolarů (31 bilionu korun), se našla díla umělců jako Pablo Picasso, Henri Matisse a Albrecht Dürer. Gurlitt odkázal celou sbírku Muzeu umění ve švýcarském Bernu, které po jeho smrti v roce 2014 začalo aktivně spolupracovat s německou vládou na vyhledávání potomků původních majitelů obrazů, aby jim díla mohla být navrácena.

NA NEČEKANÉ MILIARDOVÉ NÁLEZY SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu