Close search

Ztracená komunikace jako zabiják dnešních vztahů: Nalaďte se s partnerem znovu na stejnou vlnu

pixabay Zdroj: pixabay

Bývá to jako začarovaný kruh. Většinou se lidé vztekají, cítí se nepochopení, nadávají na partnera, že jim nerozumí, ale zároveň se mu s ničím nesvěřují. Toto chování je typičtější pro ženy. Muži, jestliže nekomunikují, zlepšení ani neočekávají. Nekomunikace je opravdovým problémem, který se vkrade po nějaké době do většiny vztahů.

Sdílení pocitů

Pokud řešíte tento problém, podívejte se na něho z jiného úhlu. Jak můžete chtít být pochopeni svým partnerem, když mu nesdělujete své pocity? Nejde o extrémní události, když jste smutní nebo naopak euforičtí. Záleží na sdělování každodenních pocitů. Naštval vás kolega nebo šéf v práci? Cestou z obchodu jste ucítili magnolie a vám to připomnělo vaši první společnou dovolenou? Zdá se vám, že vaše dítě přechází do období, kdy už nepotřebuje tolik vaší lásky? Sdělujte partnerovi všechny své niterné pocity, jen tak můžete očekávat plynulou komunikaci mezi vámi, a tudíž uspokojení ve vašem vztahu.

Ztrácíme sebe i partnera

Většinou kdo není pochopen, cítí se odmítnutý, nemilovaný a nepochopený. Stáhne se do své ulity a hraje si na zraněného. Takto to může trvat i několik let, partneři spolu zůstávají, ale každý už si žije svým životem. Žijí tedy vedle sebe a už nemají zájem ani o fyzický kontakt. Už se dávno celá rodina neschází večer u stolu a nevykládá si, co každý člen rodiny před den zažil. Dnes už si sedají kolem kulatého stolu jen účastníci skupinové terapie u psychologa. V období zamilovanosti je to jiné. Jen si vzpomeňte, jak jste s partnerem sdíleli každý svůj pocit, myšlenku nebo novou informaci. Partner se spolu s vámi pro všechno nadchnul, protože mu ještě záleželo na tom, abyste všechno krásné spolu sdíleli. Tohle krásné mezi lidmi umí opět rozproudit správná komunikace. 

Teď mluvím já!

V komunikaci je také důležitá vyváženost. Pokud pořád mluví jen jeden z partnerů, druhý začne vypouštět co mu ten druhý říká. Pokud jeden druhého zatěžuje banalitami anebo rádoby pravdami, druhý začne od něho utíkat a slovo se v tom případě stane „rozdělovačem“ obou partnerů. Komunikačně utiskovaný partner se začne společné komunikaci vyhýbat a začne se uchylovat do svého vnitřního světa. A problém je opět na světě.

Chtít musí oba

Pokud o to oba partneři stojí, měli by se skrze komunikaci snažit o nápravu jejich vztahu. Odhoďte mobily, tablety, vypněte televizi a jděte ven na procházku. Všímejte se zapadajícího sluníčka, psů v parku, rozkvetlých keřů. Jsou to maličkosti, které vás ale přivedou zpátky na společnou notu. Začněte se svěřovat se svými problémy, ale myslete na to, abyste hned při první příležitosti zase nepřesvědčovali partnera o své pravdě. Když budete chtít mlčet, tak spolu jen tak mlčte. Někdo nesnese nastupující ticho, tak opět začne naprázdno tlachat. Dávejte si na to pozor. Pokud najdete opět společnou řeč, máte z půlky vyhráno, komunikace je proud energie, který zase dodá elán do vašeho skomírajícího vztahu.

Nejčtenější články