Close search

Zřícení letadla v drsné ledové pustině! Do kin vstoupí film Arctic: Ledové peklo

Bohemia Motion Pictures Zdroj: Bohemia Motion Pictures

Na plátna kin se řítí syrové islandské drama, které bylo i součástí oficiálního programu festivalu v Cannes. Ve snímku Arctic: Ledové peklo se od 28. března 2019 představí divákům u nás dobře známý dánský herec Mads Mikkelsen. Jeho dosavadní herecké výkony, například v bondovce Casino Royale, dramatu Hon či seriálu Hannibal, jsou samy o sobě důvodem, proč film v kinech neminout. Má zůstat v havarovaném vraku a připravovat se na jistou smrt? Nebo se vydat na cestu, která může skončit stejně?

Děj filmu, jehož česká předpremiéra proběhne v rámci březnového festivalu Febiofest, se odehrává uprostřed drsné ledové tundry, kam se svým letadlem havaruje hlavní hrdina Overgård (Mads Mikkelsen). Ten zpočátku jen pasivně dodržuje rutinní úkony a čeká na záchranu, která přichází poměrně záhy – jednoho dne se objevuje vrtulník, který však při pokusu přistát v silném větru havaruje. V troskách Overgård najde mrtvého pilota a těžce zraněnou dívku (Maria Thelma Smáradóttir). V tu chvíli pochopí, že chce-li uniknout jisté smrti a zachránit ji i sebe, musí se vydat na dlouhou pouť s nejistým koncem.

Jakkoli základní kostra příběhu avizuje filmově už častokrát zpracované téma, více než o boji člověka s drsnou přírodou jde podle slov režiséra Joea Penny o příběh nesobeckosti v těch nejtěžších podmínkách, v jakých se jedinec může ocitnout. Charakter hlavního hrdiny, jenž je záměrně ukázán jen v základních obrysech, může divák posoudit čistě podle skutků, které činí teď a tady, a jen proto, aby přežil. Na (sebe)lítost není v hrůzostrašné izolaci prostor.

Drsné prostředí pro natáčení

Natáčení filmu probíhalo během dvaceti dní uprostřed zimy přímo v prostředí islandské vysočiny. Pro třicetičlenný štáb to znamenalo vydržet náročné rozmary počasí a udržet přitom technickou kvalitu filmu. Velkou výzvou zvláště pro kameramana Tómase Örna Témassona bylo nasnímat osamělého jedince uprostřed zasněžené pustiny, aniž by v okolí byly znatelné jakékoli stopy po členech štábu.

Režisér a scénárista snímku Joe Penna začal svou kariéru jako úspěšný tvůrce hudebních videí, krátkých filmů a reklam. Arctic je jeho celovečerním debutem, kterým jen potvrdil svůj filmařský talent.

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu