Close search

Zpívá celá rodina. Nejoblíbenější koledy v českých domácnostech, uhádnete je?

ceskatelevize.cz Zdroj: ceskatelevize.cz

Vánoční koledy většinou každý zná nazpaměť už odmala. Mohou za to hlavně školní besídky, kde se děti každoročně prezentují rodičům, jak se koledy pěkně naučily. Na Štědrý den se koledy zpívají i v mnoha domácnostech, ale nepřeženeme, když řekneme, že tento trend jaksi upadá. Přitom koledy dokážou vykouzlit tu pravou vánoční atmosféru, i když je venku deset stupňů nad nulou.

Historie koledy

Koledy původně pocházejí z křesťanských tradic a byly tak spojeny s tématikou zrození Spasitele, avšak ty novodobé koledy ani náboženský text mít nemusí. Samotné slovo koleda má původ v latinském “calendae”. Ještě před příchodem křesťanství byl tento výraz spojený s oslavami zimního slunovratu. Jednalo se o zpěvy zapívané za účelem příchodu blahobytu a šťastných dnů.

V křesťanství se potom výraz koleda pojil s mnoha svátky, nejenom Vánocemi. Koledy ve středověku zpívaly děti obcházející domy ve vsi, aby prostřednictvím koledování prosili o výslužku. Bylo to na Štědrý večer, ale také na svátek sv. Štěpána, na Nový rok, na den Tří králů, na Hromnice nebo na Velikonoce. Za otce koled je považován svatý František z Asissi, který údajně vytvořil první koledu ve 13. století.

Tichá noc

Koledy dnes doprovázejí vánoční trhy, mše v kostele, naše nákupy v obchodních centrech. Koledami jsou dnes označovány i písně s vánoční tématikou. Každoročně tak přibývá mnoho nových vánočních hitů. Jaké jsou ale ty nejoblíbenější? Mezi nejznámější koledy patří Tichá noc, která vznikla počátkem 19. století v Německu. Právě z dob školních besídek si nejvíce pamatujeme následující koledy, které jsou také u nás nejznámější.

Narodil se Kristus Pán

Vánoce vánoce přicházejí

Chtíc aby spal

Půjdeme spolu do Betléma

Neseme vám noviny

Jak jsi krásné neviňátko

Štědrej večer nastal

Pásli ovce Valaši

Česká mše vánoční

K těm novějším vánočním písním patří Purpura od Jiřího Šlitra a Jiřího Suchého, Tři oříšky pro Popelku zpívané Ivetou Bartošovou, Sliby se maj plnit o Vánocích Janka Ledeckého, Půlnoční Václava Neckáře, Ladovská zima Jaromíra Nohavici nebo Bílé Vánoce Karla Gotta.

Vánoční hity ze zahraničí

Jednoznačně nejhranější zahraniční vánoční písní je All I Want For Christmas Is You od Mariah Carey, další peckou je Happy Xmas Johna Lennona, Last Christmas od kapely Wham, Jingle Bells (Rolničky) nebo Merry Christmas Everyone Shakin' Stevens.

Zpívejte spolu

Doufáme, že jsme vás inspirovali a letos si s celou rodinou zazpíváte doma, tak jak se to dělávalo kdysi. Uvidíte, že zapomenete i na to jarní počasí za okny a vy si užijete pravou vánoční stmosféru.

 

Nejčtenější články