Close search

Zoufalá manželka Marcia Cross promluvila o rakovině konečníku: Jaké jsou příznaky nemoci?

Instagram Zdroj: Instagram

Hollywoodská herečka, Marcia Cross, která se proslavila díky seriálům Zoufalé manželky a Melrose Place promluvila o své zákeřné nemoci. Před rokem a půl jí totiž diagnostikovali rakovinu konečníku. Cross také s postupem času zjistila, že její onemocnění mohlo souviset s rakovinou hrtanu jejího manžela.

Cross zjistila, že má rakovinu, při běžné prohlídce u svého gynekologa. Herečka se ihned začala léčit a podstoupila i chemoterapii. Nyní se snaží rozšířit vědomí o této zákeřné nemoci a otevřeně promluvila o tom, že její rakovina mohla být způsobená onemocněním jejího manžela Toma Mahoneyho.

Mahoneymu lékaři diagnostikovali rakovinu hrtanu v roce 2009. Podle Cross a lékařů mohla mít jeho nemoc vyvolat i její rakovinu, jelikož tato onemocnění způsobuje stejný typ HPV, tedy lidského papilomaviru. Tento vir se může přenášet pohlavním stykem a u žen se později rozvinout v rakovinu.

Jaké jsou příznaky?

Rakovina tlustého střeva a konečníku patří mezi nejčastější onkologické onemocnění na světě. Kvůli této nemoci každoročně umírá i půl milionů lidí, přitom včasná diagnostika dokáže nemocnému zachránit život.

Rakovina tlustého střeva a konečníku mají mnoho společného. Jedním z hlavních příznaků může být krvácení z řitního otvoru. K dalším příznakům patří svědění, bolest konečníku při stolici, bolestivé nucení na stolici a změna její frekvence.

Pokud má člověk podezření, že by mohl touto nemocí trpět, musí ihned vyhledat lékaře. Ten pomocí vhodného vyšetření dokáže stanovit, zda je pacient nemocný a případně určit i způsob léčby.

Prevence

Naštěstí v dnešní době je možné se proti některým papilomavirům, které mohou způsobovat rakovinu konečníku, očkovat. Také nevhodný životní styl může podpořit vznik rakoviny. K tomuto onemocnění přispívá sedavý způsob života a nedostatek pohybu, věk pacientů ale i genetické dispozice.

Marcia Cross se nyní snaží rozšířit povědomí o této nemoci a vyzdvihuje důležitost prevence a pravidelných kontrol u lékaře. Sama například plánuje očkování pro své děti proti těmto druhům rakoviny.

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu