Close search

Znala svoji hodnotu a muži jí leželi u nohou. Italská diva Sophia Loren oslavila čtyřiaosmdesáté narozeniny

archiv Zdroj: archiv

Slavná herečka byla Italkou každým coulem. Měla vytříbený vkus, temperament a nespokojila se s průměrem. Vždy očekávala víc, hlavně sama od sebe, a možná i díky tomu se nesmazatelně zapsala do historie nejen italského filmu.

Dětství uprostřed války

Dětství prožila ve společnosti bombardování, hladu a chudoby. Právě totiž zuřila druhá světová válka a Sophie, která vyrůstala se svojí matkou a sestrou, se musela ukrývat v železničním tunelu před každodenním nebezpečím. Stejně jako její sestra byla nemanželskou dcerou, ale měla štěstí, že zdědila alespoň jméno po otci. Sophia jako malá dívka milovala hollywoodské filmy s Cary Grantem a Frankem Sinatrou. Její matka byla kabaretní herečka, která projektovala své nesplněné sny o kariéře právě do své dcery Sophie. Také proto se budoucí herečka ve čtrnácti letech zúčastnila soutěže krásy a její fotka se dostala poprvé do novin. Následně začala navštěvovat hodiny herectví. I přes to se ale v té době Sophie chtěla stát učitelkou.

První kroky ke slávě

V první polovině padesátých let získala dva tituly krásy a potkala o dvacet let staršího filmového producenta Carla Pontiho, který byl v té době ženatý. Ze Sophie byl nadšený a přes problémy, týkající se nemožnosti rozvodu s Pontiho první ženou, se z nich nakonec stali manželé. Po krátké době Sophia dostala první velkou roli ve filmu Afrika pod mořem a hned rok poté si zahrála v Aidě. Tyto její dvě herecké prvotiny z ní udělaly hvězdu. V roce 1960 získala Sophia Oscara za roli ve filmu Horalka, který byl natočen podle románu Alberta Moravia. Její manžel Carlo Ponti ji prosadil i za oceánem a podařilo se mu ji dostal na hollywoodská plátna.

Peripetie v manželství

V Itálii nebylo možné v té době rozvést manželství, a proto odjela Sophie a ženatý Carlo do Mexika, kde byl producent rozveden a následně sezdán se svojí novou ženou. Problémy nastaly po příjezdu dvojice zpátky do Itálie. Začala totiž vycházet oficiální prohlášení Vatikánu o Pontiho protizákonném rozvodu a hrozby vyloučení z katolické církve. Všichni katolíci byli tehdy nabádáni, aby bojkotovali Sophiiny filmy. Herečka byla obviněna z rozvrácení manželství a její muž z bigamie. Sophie těžce nesla, že byla veřejnou hříšnicí a nedokázala se nad to nikdy povznést.

Krása a moudrost

Od osmdesátých let už nepřišla žádná přelomová role. Jen v roce 1994 se lidem připomněla ve filmu PRET-A-PORTER, který však nebyl kritiky přijat příliš dobře. Sophia Loren byla překrásná, temperamentní a sebevědomá žena, kterou si mnozí z nás pamatují hlavně z filmů natočených v šedesátých letech. O tom, že to je dodnes žena s velkým Ž vypovídá i její výrok: „Nikdy jsem se neprodávala pod svoji hodnotu. Nikdy jsem se nepoměřovala podle standardu jiných lidí. Vždycky jsem od sebe očekávala hodně a každá chyba byla chybou proti mně samotné“.

Dnes Sophie žije v Kalifornii, po jejím manželovi jí zbyli dva synové a rodinu považuje za nejdůležitější věc na světě.

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu