Close search

Zmlsanost českého diváka? Proč se pohádka Kouzelník Žito ocitla na černé listině

csfd.cz Zdroj: csfd.cz

Dlouho očekávaná pohádka Zdeňka Zelenky Kouzelník Žito, která měla svoji premiéru na Štědrý den, se s příliš pozitivním ohlasem nesetkala. Velká výpravná pohádka, jak ji autoři označovali, svojí šanci zdá se, neproměnila. Co vlastně českým divákům na pohádce vadilo?

Lhát se nemá

Představitelka princezny Anna Kadeřávková údajně chtěla hrát Adélku za každou cenu. Proto také na konkurzu lhala, že umí jezdit na koni. I když ji to tvůrci posléze odpustili, po odvysílání pohádky se ji (možná) tento “prohřešek” vrátil v podobě drsné kritiky. Tu ale neschytala jen ona.

Rozčílení diváci nenechali nit suchou ani na Jiřině Bohdalové nebo Tatianě Vilhelmové. Na sociálních sítích si lidé nebrali servítky a nekompromisně se do herců, ale i scénáře a režiséra, obuli. Většina komentujících se shoduje na tom, že pohádka je hodna uvedení v neděli odpoledne a ne na Štědrý den v hlavním vysílacím čase.

Drsná kritika

“Primitivní nepovedený scénář, nevkusná hudební čísla a k tomu opravdu strašlivý casting, tak nesympatický hlavní hrdina už tu v televizní pohádce dlouho nebyl, asi od té doby, co pohádková maminka koupila Matěji Stropnickému zámek,” uvádí jeden z rozhořčených komentujících na webu ČSFD.cz a dalších víc jak 300 lidí se k němu přidává.

“Tak tohle byla obrovská bída. Příšerně dlouhá, nudná a plná takřka ochotnicky zoufalých nebo zase příšerně afektovaných kreací. Obzvlášť Taťána Vilhelmová by svým pekeln(ick)ým výkonem ozdobila nejeden film Zdeňka Trošky.”  “Nejděsivějši pohádka za posledních 25 let,” komentuje další zklamaný divák.

Český divák - náročný divák

Najdou se samozřejmě i pozitivní ohlasy, i když v tomto případě můžeme mluvit spíše o recenzích neutrálních, kde komentující spíše kritizují projevenou zlost a drsnou kritiku ostatních. “Řekl bych, že zdejší početné diváctvo celej rok škodolibě čeká, až bude moct na kopytech roznést štědrovečerní pohádku. Každoroční povinnost pak Českou televizi vede k zoufalým snahám tohoto typu, to je fakt. Ale taky je fakt, že od dob Němcové se nic moc originálního v pohádkách nevymyslelo.”

Další z diskutérů se snaží osvětlit důvody toho, proč má český divák v posledních letech tendence všechny nové pohádky označit jako filmový odpad. “Základní důvody vidím tři: A) český pohádkový divák je zmlsaný B) někteří diváci se prostě nemohou smířit s tím, že tady již nebude žádná taková pohádka jako je např. Pyšná princezna, Tři oříšky, Jasněnka, Šíleně smutná atd.....). To není ani dost dobře možné. Zároveň ale nesouhlasím s názorem, že je pohádka jako žánr vyčerpaná..... Každopádně by tu mohla být pohádka milénia. C) některým věčným kritikům se nikdy nezavděčíte.”

Vysoká sledovanost

Ať už je kritika jakákoliv, sledovaností tento počin zvítězil  (2,49 milionů diváků) i nad Třemi oříšky pro Popelku (2,2 miliony diváků), a to je co říct. Otázka je, zda se tento úspěch (alespoň ve sledovanosti) ještě někdy zopakuje. Většina komentujících se shoduje, že je Kouzelník Žito slabší pohádkou, ale pořád nemá na Slíbenou princeznu režiséra Ivana Pokorného, kterou jsme mohli vidět na Boží hod před dvěma lety.

 

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu