Close search

Životní restarty mohou být průšvih. Záleží ale, jak je uchopíte

Freepik.com Zdroj: Freepik.com

Na rozdíl od počítače, který restartujete bez problémů a pokud poctivě zálohujete, ztratíte možná pár údajů, restart života nemusí být vždycky tak snadný. A to obzvlášť ve chvíli, kdy se vaše životní jistoty, ať už jde o partnera nebo o práci, jaksi rozplynou, jak pára nad hrncem.

Každý, kdo se do takové situace dostane, obvykle v prvním momentu mívá pocit, že svět skončil. Jenže neskončil. Bude tu zítra, pozítří i za týden. Takže je možná daleko lepší si říci, že na každém konci je hezké, že něco nového začíná. A jak na to, aby to opravdu začalo? Třeba takhle:

Vypusťte ventil

Sdílená bolest je poloviční bolest. To platilo, platí a platit bude. Vyřvěte se, vyplačte, vypovídejte, i kdyby vám měl dělat vrbu jenom váš pes. U něj aspoň máte jistotu, že se vás nebude vyptávat na podrobnosti, které ještě pořád sakra bolí. Kamarád nežádoucí je v tomhle případě láhev alkoholu, díky němuž řada z nás často ztrácí zábrany, takže by se vám mohlo snadno stát, že po čtvrtém panáku provedete něco, čím si už tak zapeklitou situaci ještě více zkomplikujete...

Spalte mosty

Jasně, ublížili vám, ale přece jim neuděláte radost a nedáte to najevo. Líto vám to být může, ale evidentně s tím už nic nenaděláte. Lepší je se zbavit všeho, co jakkoli souvisí s těmi, kteří se na vás podepsali. Proradnému partnerovi či partnerce sbalte jejich pět švestek a pošlete kurýrem k nim do práce. A pokud jde o vaše zaměstnání, oficiální uzavření této epizody bude přece jenom lepší učinit prostřednictvím mailu, zejména, pokud se cítíte uraženě a ublíženě. Tak alespoň snáz předejdete poznámkám, které by vás s odstupem mohly mrzet a hlavně vás být nedůstojné.

Mezičas

Platí, že když se jedny dveře zavřou, druhé se otevřou. Než se tak ale stane, dopřejte si mezičas, ve kterém se budete alespoň moci vyrovnat s tím, co se vám přihodilo. Nelze se vypořádat s odchodem blízkého člověka, se kterým jste strávili pár let, pouhým lusknutím prstů. Takové odpoutání má několik fází, od smutku až k odpuštění, a to chvíli trvá. A stejně tak stresující je i ztráta zaměstnání.

Nová kapitola

Zkuste se dívat na novou etapu života, která se před vámi, byť tak trochu nechtěně otevřela, jako na novou výzvu. Najděte si nové koníčky, přihlaste se na jazykové, počítačové či jiné kurzy, anebo buďte radikální a rovnou se přestěhujte. Až emoce opadnou, třeba si uvědomíte, jak moc jste před chybami bývalého partnera zavírali oči, až jste vlastně popřeli sami sebe. A pokud jde o práci, nikde není psáno, že byste se ve svém oboru nemohli živit na vlastní pěst, anebo konečně budete mít prostor vrátit se ke svému koníčku, jenž časem může přerůst v novou profesi. Všechno je jen na vás.

Nejčtenější články