Close search

Život gayů v České republice: Otevřená zpověď o předsudcích a adopci

TV Nova Zdroj: TV Nova

Letos na podzim se projednával ve sněmovně zákon o manželství pro osoby stejného pohlaví, což by znamenalo možnost pro homosexuální páry osvojit si společného potomka. Vypadá to, že se blýská na “růžové” časy. Jak se dnes žije gayům v České republice a je problém s možností výchovy dětí tím jediným, se kterým se u nás potýkají? Zeptali jsme gaye Lukáše (26) jak to vidí on.

Setkáváte se v ČR ještě vůbec s nějakými předsudky vůči gayům? Když ano, při jakých příležitostech?

Co se týká předsudků vůči gayům, s těmi už se nesetkávám. U nás na maloměstě, odkud pocházím, sem tam člověk zaslechne nějaké hloupé narážky, ale v Praze se to bere volně a za 4 roky, co tu bydlím, jsem se s tím setkal jen jednou - při roztržce v baru s opilci z východní Evropy.

Vidíte v jiných zemích nějaké výhody oproti ČR, co se týká přijímání gayů obecně?

Každá země má něco, jak říká jedno známé úsloví, “Sousedovic tráva je vždy zelenější.” Myslím si, že je to tak nějak vše na stejné úrovni a pokud není, pomalu se ty rozdíly vyrovnávají, např. bývala pro gaye zemí zaslíbenou USA, nyní je to to všude stejné, nebo jak jsem psal, rozdíly už jsou téměř zanedbatelné.

Na čem by měla česká společnost zapracovat, co se týká přístupu ke gayům?

Česká společnost nemá, co by měla měnit nebo na čem pracovat, komunitu přijímá nebo alespoň toleruje. Naopak by zapracovat měla LGBT komunita a zamyslet se, zda její kroky ke zviditelnění nebo větší toleranci, jsou to vhodné a nutné.

Jak se díváte na problematiku adopce dětí homosexuálním párem mužů? Kdyby se gayům umožnil vstup do manželství, myslíte, že by toho hodně párů využilo právě kvůli adopci?

Sám bych jednou dítě chtěl, ať už adoptované nebo vlastní, a současné legislativní kroky, pomalu značí, že by se mi něco takového mohlo i splnit. Myslím si, že právě nemožnost mít s partnerem biologickou cestou vlastní potomky, dělá z gayů rodiče, kteří by o dítě stáli a starali by se o něj, dle nejlepšího vědomí a svědomí. Zastávám názor, že by mohli kolikrát býti lepšími rodiči, jak někteří hetero rodiče.

Proč je v gay komunitě tolik běžné střídání partnerů?

Mají tu výhodu, že nebývají vázáni žádným poutem k partnerovi, jako je právě například dítě. Nemyslím si, že pokud bychom porovnali hetero a gay muže ve stejném věku, společenském postavení a bez závazků, že by rozdíl mezi počtem partnerů partnerek byl nějak velký.

Dalo by se obecně tvrdit, že mají gayové “uvolněnou morálku”, co se týká sexuality? Nebo je to individuální a záleží na tom, jaká pravidla si každý pár nastaví?

Uvolněnou morálku, spíš jsou to muži a díky  jejich náruživosti, jsou povolnější a otevřenější záletům. Co se týče otevřenosti u párů, můžu mluvit z vlastní zkušenosti, že jde jen o nastavená pravidla původních dvou. Pokud přijmou mezi sebe dalšího, buď kvůli sexu nebo i vážnějšímu “pseudovztahu,” jde vážně jen o pravidla a pevnost původního vztahu.

Jaký způsob seznámení v dnešní době mezi gayi převažuje?

Asi jako všude se i gayové nejvíce seznamují přes různé aplikace nebo on-line seznamky,  řekl bych, že sociální sítě typu Instagram nebo Twitter jsou dalším způsobem, krom seznamek,  kdy se síťově propojují a seznamují.

 

Nejčtenější články