Close search

Život bez čokolády: Dietologové prozradili, co se stane, když ji na měsíc vynecháte

Freepik Zdroj: Freepik

Magazín Eatthis, který se věnuje zdravému životnímu stylu, popisuje, co to udělá s lidským organismem, pokud na jeden měsíc přestaneme jíst čokoládu.

Podle Eatthis zkonzumují Švýcaři ročně v průměru 9 kilogramů čokolády. Češi jí spořádají o poznání méně, podle údajů Českého statistického úřadu to bylo v roce 2018 pouze 2,7 kilogramu. Pokud se třeba ta hořká jí s mírou, může mít pozitivní vliv na zdraví. „Abyste z kakaa získali maximální přínos pro zdraví, musíte si vybrat tmavou čokoládu, která obsahuje 70 % nebo více,“ vysvětluje dietoložka Danielle McAvoy.

Život bez čokolády

Když vynecháte ze svého jídelníčku čokoládu, vynecháte také cukr. A zbavíte se tak jedné z hlavních příčin změn nálad a podrážděnosti. Podle dietologů je cukr toxin, který může spotřebovat energii a zároveň způsobit zmatek v hladině cukru v krvi. A to může vést ke změnám nálady.

Ruku v ruce se sníženým příjmem cukru a kalorií jde i snížení hmotnosti. „Vzhledem k tomu, že přidané cukry jsou často skryté v potravinách a nápojích, a zejména v čokoládě, může být obtížné sledovat, kolik cukru každý den sníte,“ říká dietolog Jay Cowin. „Snížení přidaných cukrů vám může pomoci zhubnout a zlepšit celkové zdraví."

Čím sladší čokoláda, tím větší pravděpodobnost pálení žáhy, takže pokud se u vás často objevují tyto potíže, je lepší ji na čas vyřadit. V neposlední řadě bylo podle jedné studie z roku 2014 zjištěno, že existuje vztah mezi vyšším příjmem přidaného cukru a zvýšeným rizikem úmrtnosti na kardiovaskulární onemocnění. Když zaměníte čokoládu za zdravější alternativy, jako je ovoce a ořechy, zmiňované riziko klesá.

Čokoláda a spánek

Pokud si dopřejete čokoládu v pozdějších hodinách, možná budete mít potíž zaspat. Čokoláda totiž obsahuje kofein. Příjem kofeinu s mírou je samozřejmě v pořádku, ale večer už může narušit spánek. „Kofein může také přispět k úzkosti, takže snížení množství, které konzumujete, vám pomůže cítit se uvolněněji," dodává Danielle McAvoy.

Není bez zajímavosti, že čokoláda představuje snadný způsob, jak uklidnit nepříjemné emoce. Když ji vynecháte, budete lépe vnímat své pocity. A s tím souvisí také uvědomělá strava, neboť se jídlo už nepoužívá na uklidnění pocitů.

Přesvědčilo vás to všechno o tom, abyste zkusili na měsíc vynechat čokoládu?

Zdroje informací:
Eatthis.com: 7 Incredible Effects of Giving Up Chocolate for a Month, Says Research

Nejčtenější články