Close search

Zima klepe na dveře: Ty nejdůležitější věci, které musíte vědět s příchodem topné sezóny

pixabay Zdroj: pixabay

Za okny popadané listí, ráno a v noci přízemní mrazíky, teploty začínají klesat pod bod mrazu, to teď máme na denním programu. Chceme tedy mít alespoň teplíčko doma, ale samozřejmě se nám za něj nechce platit majlant. Co tedy vědět o nadcházející topné sezóně?

Výhody kondenzačních kotlů

"Jako energetik a ekonom nemohu nevidět vývojový skok směrem ke kondenzačnímu kotli. Tento kotel ve zkratce nepošle horké spaliny ven komínem, ale využívá je k předehřátí vody v topném systému. Svoji sílu ukazuje hlavně v dobře izolovaných stavbách a obecně v podmínkách, kde po většinu času není nutné ohřívat vodu na vyšší teploty, " prozradil výhodu kondenzačního kotle Ing. Martin Slabý, předseda představenstva Pražská Plynárenská Distribuce.

Pražská Plynárenská Distribuce

Kalkulace je nutná

Než nad výměnou zlomíte hůl z důvodu domnělých nákladů, nechte si provést kalkulaci od instalační firmy. Možná budete překvapeni cenou, které jste se tolik obávali. V provozu je pak kondenzační kotel výrazně efektivnější, neboť na stejný výkon odebere mnohem méně plynu.

Kotle pro lenochy

„Pokud pohodlí znamená více času na rodinu a na sebe, čistý provoz a velkou úsporu místa, pak s názorem, že jsou to kotle pro lenochy, naprosto souhlasím. Ze dřiny a nepohodlí s uhlím sice můžete mít pocit dobře vykonané práce, ale je to přesně příklad, kdy dobrý skutek je po zásluze potrestán. Plynové topení je také ohleduplnější k přírodě, k sousedům i k dýchacímu systému našich dětí. Proto současná výzva již nepodporuje žádný kotel na pevná paliva, ač by byl sebekvalitnější,“ směje se této spekulaci Slabý.

Náklady na topení na plyn

Existuje-li v místě přívod plynu, je varianta plynového kotle jako náhrady starého kotle na pevná paliva tou nejvhodnější. Kromě pohodlí jsou totiž silnou stránkou plynu také náklady, a to jak na vlastní topení, tak díky dotacím i na pořízení plynového kotle. Přecházíte-li z pevných paliv na plyn, pak díky dotaci ve finále zaplatíte třeba jen 25 % ceny nového kotle, který je navíc bezpečný, programovatelný a řiditelný na dálku přes mobilní telefon.

Pevná paliva

Pevným palivům se už tak trochu stříhá metr. K 1. září 2022 uplyne lhůta, do níž zákon o ochraně ovzduší nařizuje odstavit uhelné kotle první a druhé emisní třídy, tedy ty nejstarší a emisně nejhorší. Uživatelům, kteří by po tomto datu takový kotel provozovali, hrozí pokuta 50 000 korun.

Kotlíkové dotace

Město Praha uvažuje, že povinnou výměnu kotlů první a druhé emisní třídy ještě o dva roky uspíší. Proto se o čerpání kotlíkové dotace zajímejte co nejdříve a buďte letos aktivní. Ono okřídlené „až se zima zeptá“ platí letos více než jindy. A nebojte se papírování – funguje řada osvědčených firem, které formality vyřídí za vás.

pixabay

Nárůst ceny

Při současné spotřebě postačí zásoby zemního plynu minimálně na příštích 200 let. A to hovoříme o dnes známých a těžitelných zásobách. Cena plynu, ačkoliv není fixní, je v posledních letech stabilní a drží se velmi nízko. Průměrná cena plynu od Pražské plynárenské dokonce v posledních pěti letech nepřetržitě klesala a již dva roky po sobě se dostala pod psychologickou hranici 800 korun za jednu MWh. V plynařském sektoru se tedy nevidí důvod, proč by k prudkému nárůstu ceny mělo dojít.

Nejčtenější články