Close search

Žijeme jen jednou. Jak nepropásnout svůj život kvůli přehnané péči o blízké

pixabay Zdroj: pixabay

Určitě to každá matka a žena zná. Potřeby dětí, partnera, rodičů či kamarádek stojí nad potřebami jejími. Některé ženy se snaží nalézt rovnováhu v boji protipólu, kdy chtějí rozlišit co je správné pro blízké, ale už není správné pro ni samotnou. Mnohé ženy to neřeší a zkrátka žijí jen proto, aby plnily přání druhým. To je ale velký omyl.

Mateřská láska a láska k blízkým je samozřejmě velice silná emoce. Ale nesmíte zapomínat na lásku k sobě samým. Věnujete veškerou energii svým dětem, ale samotným se vám energie nedostává? Pokud máte pocit viny, když si uděláte čas samy na sebe, je to špatně.

Některé děti akorát zneužívají vaši ochotu a vynucují si neustále vaši pozornost. Hraním této jejich hry škodíte sobě, ale i jim. A nemusí být nutně řeč o malých dětech. I spoustu rodičů dospělých dětí stále řeší jejich problémy. Nezačalo to právě už v útlém věku, kdy jakýkoliv problém dítěte pohltil rodiče a dítko tak ovládalo okolí skrze svůj problém? Ano většina návyků a závislostí pramení z dětství, kdy se dětem vyhrazují hranice. Pokud si správně nevytyčíte svůj prostor, brzy o něho přijdete. Takové děti, kterým bylo doma stále ustupováno, mají zaděláno na pěkné starosti v jejich budoucím životě. Stávají se z nich neurotici, kteří očekávají, že jim každý bude ustupovat, protože na to byli z domova zvyklí.

Většinou vaše podvědomí dříve, než vy ucítí, že je něco v nerovnováze, něčeho je příliš. V tomto případě pozornosti ke druhým a nepozornosti k sobě. A vaše tělo „díky“ tomu onemocní. Protože alespoň v nemoci si chce odpočinout a získat tak čas pro sebe. Jak tedy nedojít do tohoto stadia? Je to jednoduché. Musíte pozorovat a vnímat svoje nitro v každé situaci. V péči o druhé vám musí být dobře, musí vás to naplňovat a dělat vám radost. V žádném případě se do ničeho nenuťte. Děláte-li něco z donucení, vždy se to ve vás odrazí negativně, a to není moc efektivní. Raději se na chvíli zastavte a zvažte, jestli máte přednost vy, nebo váš partner či vaše dítě.

 Neopouštějte své dobro pro dobro jiných. Na světě nejste pro to, abyste uspokojovaly ego ostatních. Většina lidí, a hlavně žen by se měla naučit láskyplně říkat „ne“. Existují ženy, které vlastně samy od sebe utíkají právě skrze „opičí lásku“ k druhým. Protože se bojí zabývat se samy sebou a raději se plácají po rameni, jak jsou skvělé manželky a matky a cítí zásluhy, odměna, za něž ale nepřichází.

Ženy by měly být spokojené především samy se sebou. Až tehdy mohou být šťastné, z čehož pak plyne krása, která z nich čiší. Nepřestávejte myslet na to, že ve vaší rodině má každý úplně stejná práva a povinnosti a udržujte si zdravé sebevědomí. Uvidíte, jak budete opět atraktivní pro svého muže, děti i celé široké okolí.

Nejčtenější články