Close search

Ženy telefonují za jízdy a pak bourají. Jsou na tom lépe než řidiči z řad mužů?

profimedia.cz Zdroj: profimedia.cz

Ženy sice používají mobil za volantem méně často než muži, pokud ho však už do ruky vezmou, riziko, že způsobí nehodu, je u nich dvakrát vyšší než u mužů. Což je docela zajímavé zjištění. Ženy jsou šikovné řidičky, ale telefon by prostě do ruky brát neměly.

Ačkoliv je o ženách známo, že bravurně zvládají více věcí najednou, v případě řízení a používání mobilu současně to podle statistik až tak úplně neplatí. "Na deset tisíc aut, v nichž za volantem sedí ženy řidičky, dojde k nehodě kvůli držení mobilu v ruce u 43 případů, zatímco u mužů řidičů je to pouze ve 20 případech. Obzvlášť u žen, které často vozí ve svých autech děti, je používání mobilu při řízení alarmující," komentuje výsledky analýzy výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek. 

Že za volantem skutečně telefonují, se přiznává v průzkumu, který pro projekt organizovala agentura STEM/MARK, více než polovina řidiček, u mužů jsou to až dvě třetiny. Přitom samy ženy se přiznávají, že používání mobilu za volantem považují za velice závažný prohřešek a nebezpečnou činnost.

Aby mobil řidiči i řidičky odložili, muselo by se stát něco skutečně vážného. Nejvíce z nich by od používání mobilu za volantem odradila nehoda nebo jiná krizová situace, která by se jim osobně stala. Druhým nejčastějším důvodem je zodpovědnost za druhého člověka, třeba po narození dítěte, či smrt někoho blízkého v důsledku telefonování nebo psaní SMS za volantem.

"Je neuvěřitelné, že dodržování legislativy a pravidel silničního provozu není pro řidiče prioritou a že musí v důsledku protiprávního chování na silnici někdo zemřít, aby to jiné řidiče odradilo od tak rizikového chování, jakým je používání mobilu za volantem," říká plk. Tomáš Lerch, ředitel služby dopravní policie Policejního prezidia ČR.

 

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu