Close search

Ženy proti nacistům: Dvě křesťanky se v roce 1942 postavily na stranu polských Židů

Wikimedia Commons, Public domain Zdroj: Wikimedia Commons, Public domain

Ve Varšavě riskovala hrstka polských křesťanů vlastní životy, když začali pomáhat Židům. Tuto skupinu, známou jako Rada na pomoc Židům, založily 4. prosince 1942 dvě ženy, Zofia Kossak a Wanda Filipowicz.

Od německé invaze do Polska, která začala v roce 1939, bylo židovské obyvatelstvo zahnáno do ghett, transportováno do koncentračních a pracovních táborů nebo zavražděno. Židovské domy a obchody byly zabaveny a synagogy byly vypáleny.

Smutný osud Židů v Polsku

Informace o osudu Židů pronikly na veřejnost v červnu 1942, kdy varšavské podzemní noviny Liberty Brigade zveřejnily zprávu, že desítky tisíc lidí byly zplynovány v Chelmnu, polském táboře smrti. Přesto se v zemi pro zastavení holokaustu udělalo málo. Navíc bylo v Polsku i nežidovské obyvatelstvo často objektem perzekuce a nucených prací ze strany nacistických okupantů. Jako Slované byli také považováni za „nižší“ než jsou árijští Germáni.

Ani to však nezastavilo Zofii Kossak a Wandu Filipowicz, dvě polské křesťanky, které byly odhodlány ochránit své židovské sousedy. Jejich osud není známý, takže není jisté, zda byla jejich mise úspěšná. Ale fakt, že 4. prosince 1942 založily Radu na pomoc Židům, svědčí o jejich mimořádné odvaze.

Pouhé dva dny poté nacisté shromáždili 23 mužů, žen a dětí a zaživa je upálili. Důvod? Podezření z ukrývání Židů. Navzdory statečnosti polských křesťanů a židovských odbojářů ve varšavském ghettu se nacistická mašinérie smrti ještě několik let nezastavila. Celkově v průběhu druhé světové války zemřelo přes 6 milionů Poláků a přibližně polovina z nich byla židovského původu.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Holokaust v Polsku
History.com: Polish Christians come to the aid of Polish Jews

Nejčtenější články