Close search

Ženám prodlužuje život optimismus: Podle studie mohou díky tomu žít víc jak 90 let

Unsplash Zdroj: Unsplash

Tým výzkumníků Harvardovy univerzity zjistil, že vyšší míra optimismu je spojena s větší délkou života. Optimistky mají dokonce o 10 % vyšší pravděpodobnost, že se dožijí 90 let a víc.

Ačkoli optimismus sám o sobě může být ovlivněn třeba etnickým původem, náš výzkum naznačuje, že výhody optimismu mohou platit napříč různými skupinami," cituje Science Daily vedoucí studie Hayami Kogu, která je doktorandkou na Harvardově univerzitě.

Optimismem k delšímu životu

Její přístup je zajímavý v tom, že spousta studií se zaměřovala na rizikové faktory, které zvyšují rizika nemocí a předčasné smrti. Nová zjištění ale naznačují, že má smysl zaměřit se na pozitivní psychologické faktory, jako je optimismus. V tom Kogu spatřuje jeden z možných způsobů podpory dlouhověkosti a zdravého stárnutí napříč celým světem.

Kogu i její kolegové zpracovali data z průzkumu Women's Health Initiative, do které se zapojilo 159 255 žen po menopauze. Byly ve věku 50-79 let a jejich život byl sledován po dobu 26 let. Nejoptimističtější čtvrtina účastnic měla o 5,4 % delší život a o 10 % vyšší pravděpodobnost, že se dožije 90 let, než čtvrtina představující jejich nejméně optimistické kolegyně.

Podle Kogu by výsledky studie mohly změnit způsob, jakým lidé pohlížejí na rozhodnutí, která ovlivňují jejich zdraví. „Máme tendenci zaměřovat se na negativní rizikové faktory, které ovlivňují naše zdraví. Je ale také důležité myslet na pozitivní zdroje, jako je optimismus, který může být zdraví prospěšný."

Nejčtenější články