Close search

Zemřela ve vrtulníku, manželovi vrátili její natáčky na vlasy: Osud první dámy Viery Husákové

Zdroj:

Její smrt tehdy zdrtila Československo. Když první dáma Viera Husáková zahynula na bratislavském letišti v troskách vrtulníku, zachvátila všechny panika. Kdo a jak to řekne prezidentovi Gustávu Husákovi? Tenhle introvertní muž manželku velmi miloval, byla mu vším...

Viera Husáková, manželka posledního komunistického prezidenta Gustáva Husáka, byla tak trochu neznámou první dámou. Odmítala se odstěhovat z Bratislavy, a tak se se svým mužem stýkala většinou o víkendech. A dalo by se říct, že veřejnosti se také spíše vyhýbala. O to více byla její nečekaná smrt pro všechny šokem...

Rodinné zázemí

Viera Husáková se narodila v roce 1923 do majetné rodiny v Bratislavě. Tatínek Karel Čáslavský pracoval jako inspektor státních lesů. Dobré finanční podmínky rodiny se odrazily i na jejím vzdělání. Po gymnáziu vystudovala právnickou fakultu v Bratislavě, pak se ale začala věnovat novinařině. V roce 1948 začala psát do komunistických novin Pravda a později se stala redaktorkou časopisu Slovenka nebo Kultúrny život. Ovládala několik cizích jazyků, milovala kulturní život a tanec. Zároveň byla aktivní komunistkou.

Manželský život a jeho rozpad

Jejím prvním manželem byl právník Jozef Miller, kterému porodila dvě děti – dceru Alexandru a syna Vladimíra. Na oko šťastné manželství se rozpadlo poté, co Viera poznala Gustáva Husáka. Kvůli němu později podala žádost o rozvod. Za zmínku stojí, že Husák byl v té době také ženatý, ale manželství nefungovalo. Manželka Magda už v té době měla milence.

V roli první dámy

V roce 1975 se stal Gustáv Husák československým prezidentem. S Vierou tvořil pár již několik let. Manželi ovšem nebyli, a to bylo pro funkci prezidenta vyloučené. Aby se Viera mohla stát oficiální první dámou, musela se za Gustáva provdat. Proslýchalo se, že na jejich svatbě měl podíl i sám Brežněv.

I po svatbě však Viera zůstala v Bratislavě, do Prahy dojížděla pouze na oficiální akce a za manželem jezdila o víkendech. Proto byla pro lidi tak trochu paní Colombovou. Jak takové manželství fungovalo v osobní rovině, se můžeme jen domnívat. Podle některých Viera v manželství nebyla zrovna šťastná. Faktem ale je, že Gustáv na ní velmi lpěl. Byl introvertní, málokomu se svěřoval - ona byla výjimkou. O to více ho její smrt zdrtila.

Letecké neštěstí

V říjnu 1977 trávila Viera volný čas na léčebném pobytu v lázních Bardejov. Když šla 20. října na oběd, škobrtla na schodech a upadla. Trpěla zvýšenou lomivostí kostí, při pádu se ošklivě pochroumala - naštípla si ramenní kost. Papaláši trvali na tom, že první dámě musí být poskytnuta ta nejlepší péče, že nestačí ošetření v bardejovské nemocnici, kde by přitom lékaři Vieře poskytli dostatečnou, velmi kvalitní pomoc.

I když to Husáková odmítala, bylo rozhodnuto o leteckém transportu do bratislavské nemocnice. První dáma se tedy nerada narychlo pobalila - vzala si jen nejnutnější věci, a nastoupila do vrtulníku. Let s mezipřistáním v Popradu, kde stroj natankoval palivo, skončil tragédií. V Bratislavě totiž nepanovalo zrovna příznivé počasí, první přistání se dokonce nezdařilo. Pilot stroj otočil a zkusil to znovu. Pak spojení s věží náhle ustalo...

Spoušť, trosky, těla

Záchranáři na místě neštěstí našli spoušť. Kolem trosek ležela těla tří členů posádky, z vraku se podařilo vyprostit lékaře, který byl v bezvědomí a záhy rovněž zemřel. Když se propracovali k Vieře Husákové, bylo jasno - zemřela na místě, neměla šanci na přežití. Husákovi sdělil strašnou zprávu tehdejší předseda vlády Lubomír Štrougal. „Gusta zavzlykal, nic neřekl a odešel,“ popsal později Štrougal v dokumentu Roberta Sedláčka.

Zdrcenému Husákovi pak vrátili i věci, které Viera nechala v bardejovských lázních nebo které našli v troskách vrtulníku: Kabelku z krokodýlí kůže, šperky, peněženku, ale i deset natáček na vlasy...

PODÍVEJTE SE DO GALERIE NA ŽIVOT VIERY HUSÁKOVÉ A FOTKY Z MÍSTA TRAGÉDIE!

Čtěte seriál Extralife.cz: První dámy Československa

Charlotta Garrigue-Masaryková: Obdivuhodná žena, kterou raději zbavili svéprávnosti

První dáma Hana Benešová: Pro veřejnost dokonalá, v soukromí nešťastná – nemohla mít děti

Krutý osud prezidenta Háchy a jeho Milady: Byla „první slečnou“ protektorátu, skončila na ulici

Marta Gottwaldová byla spíše karikaturou první dámy: Lidé z ní měli legraci

Marie Zápotocká, soudružka první dáma z lidu. Prezidenta veřejně oslovovala „táto“

První dáma Božena Novotná: Neuměla nakládat s penězi a z Hradu odešla s ostudou

 

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu