Close search

Zemřela Anne Douglas: Po boku slavného Kirka prožila turbulentních 65 let, měla pochopení pro jeho nevěry i vztek

Wikimedia Commons/John Mathew Smith & www.celebrity-photos.com, CC BY-SA 2.0 Zdroj: Wikimedia Commons/John Mathew Smith & www.celebrity-photos.com, CC BY-SA 2.0

Anne Douglas zemřela ve čtvrtek 29. dubna, šest dnů po svých 102. narozeninách. Celý život byla oporou slavném manželovi Kirkovi Douglasovi, jehož kariéra by bez ní vypadala úplně jinak.

Anne se narodila jako Hannelore Marx 23. dubna 1919 v Hannoveru. Před nastupujícím nacismem se pak i s rodinou přestěhovala do Belgie. Později žila v Paříži, kde využívala své bohaté jazykové znalosti a pracovala jako tlumočnice a překladatelka. A právě v městě nad Seinou potkala na začátku 50. let Kirka Douglase, který tam točil válečné drama Čin lásky…

Po boku Kirka Douglase

Jak Anne, tak Kirk, který byl v té době již slavným hercem, měli za sebou nevydařená manželství. Když si 29. května 1954 řekli ANO, on do svazku přivedl dva syny, Michaela a Joela. Zatímco ten první se také vydal na hereckou dráhu, Joel se uspokojil se zákulisím a rolí producenta.

Anne a Kirkovi se později narodili dva synové, Peter a Eric. Oba se rovněž vrhli do umění, hráli a produkovali, Eric byl i stand-upovým komikem. Bohužel se ve věku 46 let předávkoval.

Anne vydržela po boku Kirka Douglase až do jeho loňské smrti, tedy dlouhých 65 let. Nebylo to určitě jednoduché, neboť filmová ikona měla pověst složitého člověka, v němž dřímal vztek způsobený v dětství agresivním otcem alkoholikem. A pokud šlo o jeho mimomanželské aféry, komentovala je slavnou větou: „jako Evropanka jsem pochopila, že je nereálné očekávat v manželství úplnou věrnost.

Víc než nevlastní matka

Přesto to ustála a byť žila v jeho stínu, rozhodně nevedla prázdný život. Vedle rodiny se věnovala filantropii se zaměřením na rakovinu u žen a Alzheimerovu chorobu. Zasadila se o renovaci dětských hřišť v Los Angeles a v rámci rodinné nadace spolu s Kirkem finančně podporovali studenty různých menšin.

Anne byla víc než nevlastní matka a nikdy nebyla zlá. Objevila to nejlepší v nás všech, zvláště v našem otci. Táta by nikdy neměl takovou kariéru bez Anny a její podpory," vzpomínal na Anne její nevlastní syn Michael Douglas.

Anne Douglas měla sedm vnoučat a dvě pravnoučata. Zemřela 29. dubna v Beverly Hills, v domě, který dlouhá léta sdílela s Kirkem...

Zdroje:
Deadline.com: Anne Douglas Dies: Kirk Douglas’ Widow & Longtime Philanthropist Was 102
Wikipedia.org: Anne Buydens, Kirk Douglas


Nejčtenější články